21 lutego 2023
Może wpływać na nasze relacje z najbliższymi, utrudniać rozwój i pracę zawodową, generować trudności w wykonywaniu najprostszych życiowych czynności.
Redakcja
Redakcja
Może również wpływać na kondycję zdrowotną; nieleczona prowadzić nawet do śmierci. Depresja to nie przejściowy smutek, jesienno-zimowa chandra, chwilowe załamanie. To poważna choroba, która może wymagać długotrwałego leczenia.
Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że już teraz choroba ta jest główną przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy. Wkrótce będzie najpoważniejszym problemem społecznym na świecie.
23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją, w związku z tym zebraliśmy dla Was kilka faktów, o których być może nie wiedzieliście.
Spis treści:
Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Szczególnie zatrważająca jest rosnąca liczba osób poniżej 18. r.ż., które zmagają się z depresją (tylko w ich przypadku wartość refundacji leków przeciwdepresyjnych wyniosła w 2021 r. 191 mln zł).
W krajach wysoko rozwiniętych około połowa osób chorujących na depresję nie jest diagnozowana ani leczona, a liczba ta drastycznie wzrasta – do aż 90% w przypadku osób mieszkających w krajach o niskich i średnich dochodach. Zdrowie psychiczne jest bagatelizowane i szacunkowo mniej niż 2% krajowych nakładów na opiekę zdrowotną przeznaczanych jest właśnie na ten cel.
Niestety statystyki nie pozostawiają złudzeń, że dotyczy również coraz większej liczby dzieci i młodzieży. Według raportu zaprezentowanego 30.01.2023 r. przez Fundację GrowSPACE:
Warto dodać, że objawy i przebieg depresji różni się u dzieci i osób dorosłych. W ich przypadku nie sam smutek jest wiodącym objawem depresji, a całe spektrum zmian w zachowaniu.
Dlatego Fundacja GrowSpace, zaapelowała o pilne wprowadzenie prewencji suicydalnej do szkół, opartej na szkoleniach dla nauczycieli i profilaktyce wśród uczniów, budowaniu zespołów interwencyjnych i wsparciu grup szczególnie zagrożonych kryzysami zdrowia psychicznego.
Depresja może rozwinąć się bez jednej, kluczowej przyczyny i dotknąć osobę, która na co dzień żyje w stosunkowo dobrych warunkach. Wyróżniamy jednak grupę czynników, które mogą mieć wpływ na zachorowalność:
Objawy depresji mogą mieć różny charakter – od łagodnego do ciężkiego przebiegu. W Polsce łagodne objawy depresji wykazuje 14,2%, umiarkowane 4,3%, nasilone 2,2%, a wyraźnie silne objawy 0,7% Polaków.
Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-100, do pierwszych i najczęstszych sygnałów mogących świadczyć o depresji zaliczamy m.in.:
Poznaj też inne objawy choroby: Czy to może być depresja? Kiedy szukać pomocy u specjalisty. Ważne by zaznaczyć, że szukanie pomocy jest kluczowe szczególnie w sytuacji kiedy pojawiają się myśli o śmierci lub samobójstwie.
Tylko w 2021 roku z powodu tej choroby odnotowano w Polsce 7,4 mln dni absencji pracowniczych. Co ciekawe, problem ten znacząco narasta wśród osób dobrze zarabiających i gruntownie wykształconych.
Depresja poporodowa może dotknąć każdą kobietę po porodzie. Zapominamy jednak, że może ona dotyczyć również mężczyzn.
Według różnych danych statystyki te dotyczą około 10-20% ojców po narodzinach dziecka. To niestety nadal temat tabu i wielu z nich zmaga się z chorobą bez właściwego wsparcia.
Więcej dowiesz się z artykułów:
Depresja to choroba, którą tak jak np. cukrzycę, nadciśnienie – się leczy. W zależności od stanu zdrowia pacjenta, przebiegu choroby i jej intensywności leczenie może obejmować: farmakoterapię, psychoterapię lub jedno i drugie.
Jeżeli znajdujesz się w kryzysie psychicznym, bądź ktoś z Twoich bliskich potrzebuje pomocy – możesz również skorzystać ze wsparcia:
Źródła:
Aktualizacja (styczeń 2023 r.) raportu Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowanego w 2020 roku dotyczącego depresj.
Raport World Psychiatric Association Commission opublikowany w magazynie Lancet https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)02141-3/fulltext.
Badanie przeprowadzone dla platformy ePsycholodzy.pl (2022 r. metodą CAWI Computer Assisted Web Interview) przez UCE RESEARCH i SYNO.
Badanie (przeprowadzone między 30.05-9.06. 2022 r. na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski) na zlecenie dr. Piotra Toczyskiego, kierownika Zakładu Socjologii Mediów i Komunikacji Społecznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, krajowego konsultanta metody EAAD-Best.eu w Polsce i ogólnoeuropejskiego konsultanta części cyfrowej metody – iFightDepression.
21 lutego 2023