23 lutego 2021
Jakie leki można zastosować w domowym leczeniu COVID-19? Ile trwa choroba? Przy jakich objawach należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem?
Karolina Zych-Rozpędowska
W Polsce i na całym świecie wciąż obserwujemy bardzo dużą liczbę nowych przypadków zakażeń koronawirusem. I zapewne macie już całej tej pandemii serdecznie dość (ja też!), ale niestety jeszcze nie raz przyjdzie nam o wirusie dyskutować i analizować kolejne dane.
Od wielu tygodni diagnozuję i leczę, poza pacjentami kardiologicznymi, też pacjentów z infekcjami. Widząc, jak wiele niepokoju wzbudza samo podejrzenie zakażenia koronawirusem, jak trudno obecnie skontaktować się z lekarzem, jak wiele nowych rozporządzeń zmienia się z dnia na dzień, postanowiłam podsumować dla swoich pacjentów ogólne zalecenia.
O tym, jak radzić sobie z objawami koronawirusa, gdzie wykonać test, co w trakcie oczekiwania na wynik, co po wyniku itp. Pomyślałam, że skoro dzielę tym się z nimi, to mogę też podzielić się z Wami. I tak oto na potrzeby portalu mamaginekolog.pl stworzyłam nieco rozbudowaną wersję zaleceń „co i jak z tym COVID-19”.
Objawy zakażenia u jednych pojawiają się nagle, u innych narastają powoli. Wśród nich podwyższona lub obniżona temperatura, utrata węchu i/lub smaku, bóle mięśni, bóle głowy, zmęczenie, kaszel, zapalenie spojówek, a w nowych wariantach wirusa biegunka, wymioty, bóle brzucha.
Te wszystkie objawy, które występują też w innych infekcjach wirusowych, określamy jako przebieg skąpoobjawowy/o lekkim przebiegu. Pierwsze objawy zakażenia leczymy wyłącznie objawowo! Czyli coś na ból, coś na gorączkę, coś na kaszel, gardło itp. Najważniejsze to odpoczywać, dużo spać, przyjmować większe ilości płynów!
Zalecenia:
W przypadku gorączki nieustępującej bo ibuprofenie i/lub paracetamolu (można łączyć lub stosować naprzemiennie ibuprofen z paracetamolem) można zastosować metamizol.
Przy stosowaniu dużych dawek leków przeciwzapalnych może pojawić się ból lub pieczenie w brzuchu. Dlatego w trakcie leczenia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (ibuprofen, naproksen, diklofenak, ketoprofen itp.) należy przyjmować leki „osłaniające” błonę śluzową żołądka, czyli inhibitory pompy protonowej np. pantoprazol, esomeprazol. Leki te w mniejszych opakowaniach dostępne są bez recepty.
Chorzy bardzo lubią stosować w przeziębieniach witaminę C. Ja się absolutnie nie sprzeciwiam stosowaniu witaminy C mimo że tak naprawdę póki co nie ma dowodów na to, że pomaga.
Swoim pacjentom od października do marca zalecam również suplementację witaminy D w dawce około 2000j/dobę (większa jest na przykład u osób otyłych).
U większości osób w trakcie infekcji SARS-CoV2 występuje również kaszel. Jak rozpoznać, jaki mamy rodzaj kaszel?
W kwestii kaszlu zawsze najlepiej skonsultować się w trakcie porady z lekarzem. Pamiętajcie, że w przebiegu COVID-19 często dochodzi do zapalenia płuc i może być wskazane włączenie antybiotyku oraz wziewnych leków sterydowych. Dlatego charakter kaszlu, jego częstotliwość, wygląd tego co odpluwacie powinien być skonsultowany z lekarzem!
Faza ostra choroby trwa około 7 dni. Zazwyczaj ta 7-9 doba jest kluczowa, i jak w tym czasie następuje poprawa i nic złego się nie wydarzyło, to możemy mówić raczej o pokonaniu wirusa!
To, że odczuwacie potworne zmęczenie, totalny brak sił jest normalne. Tak wygląda przebieg tej choroby. Również rekonwalescencja po chorobie u niektórych osób może trwać do 2-3 tygodni.
Jeszcze chciałabym Wam powiedzieć o ćwiczeniach oddechowych. Jest to bardzo ważny element „rehabilitacji płuc” w przebiegu infekcji. Najprostszym sposobem jest stworzenie butelki do ćwiczeń! Jak to robić?
Naprawdę, polecam Wam rehabilitację oddechową w trakcie choroby i w czasie rekonwalescencji po chorobie!
Natomiast jeśli w nocy, leżąc w łóżku ciężej Wam się oddycha lub macie uczucie „niepełnego” nabierania powietrza, możecie spróbować spania na brzuchu.
Niestety zakażenie koronawirusem nie omija kobiet w ciąży. Chorobę o lekkim przebiegu możemy jak najbardziej leczyć w domu. Jednak z uwagi na ten szczególny stan rekomenduję skonsultowanie się z lekarzem, który po zebraniu wywiadu zaleci konkretną terapię i dawki leków.
To nie jest tak, że w ciąży możemy się leczyć tylko miodem i syropem z cebuli. Przyszłe mamy mogą oczywiście stosować paracetamol przeciwgorączkowo. Dozwolone są niektóre leki miejscowo działające na gardło, leki wziewne, mukolityki i wiele antybiotyków. Jednak o włączeniu preparatów innych niż naturalne powinien decydować lekarz.
Na koniec trochę skomplikowanej biurokracji…
Testy PCR zlecają lekarze POZ, czyli Wasi lekarze rodzinni w przychodni, w której macie złożoną deklarację, lekarze z Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej, pracujący w Hospicjach i w ZOLach, lekarze z prywatnych placówek medycznych. Po wypełnianiu ankiety na pacjent.gov.pl można również uzyskać skierowanie na test bez konsultacji z lekarzem.
Listę adresów i telefonów do punktów wymazowych można znaleźć na pacjent.gov.pl, po zleceniu testu przychodzi również SMS z adresem najbliższego punktu wymazowego.
W momencie zlecenia przez lekarza testu, zostaje nałożona kwarantanna. Trwa ona do momentu otrzymania wyniku testu.
Kwarantanna i izolacja są równoważne ze zwolnieniem lekarskim. Dane chorego po zleceniu testu są zarejestrowane w systemie Informatycznym Centrum e-Zdrowia tzw. system EWP. Również po wymazie wykonanym prywatnie dane pacjenta trafiają do tego sytemu. Dostęp do niego ma m.in. ZUS i policja. ZUS automatycznie udostępnia pracodawcy dane o kwarantannie/izolacji pracownika. Jeśli zdarzy się że informacja nie pojawi się w systemie pracownik musi złożyć pracodawcy oświadczenie pisemne, że odbywał izolację/kwarantannę (można wysłać mailem).
Według danych na dzień 18.02.2022 roku długość kwarantanny i izolacji wygląda następująco:
Kwarantanna trwa:
Jeśli mieszkasz z osobą zakażoną (izolowaną) – Twoja kwarantanna trwa tyle czasu, ile izolacja tej osoby.
Obowiązkowej kwarantannie nie podlegają:
Uwaga! Kwarantanna może dotyczyć osób zaszczepionych i ozdrowieńców, jeśli np:
Jeśli masz dodatni wynik testu, kwarantanna przekształca się w izolację.
Izolacja domowa trwa 7 dni. Przy czym lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli twój stan zdrowia będzie tego wymagał.
Uwaga! Jeśli w czasie izolacji poczujesz się gorzej, powinieneś skontaktować się z lekarzem.
Jeśli wykonujesz zawód medyczny, jesteś żołnierzem lub funkcjonariuszem od 2 lutego Twoja izolacja będzie trwać:
Aktualne terminy i warunki przeprowadzenia kwarantanny i izolacji możesz sprawdzić na stronie: Koronawirus | Pacjent
Obowiązkowej kwarantannie nie podlegają osoby mieszkające wspólnie z osobą przebywającą na kwarantannie. Najprościej wytłumaczyć to na przykładzie osoby powracającej zza granicy. Ta osoba przebywa na kwarantannie, a współdomownicy w tym czasie nie polegają obowiązkowi kwarantanny.
Informacje o kwarantannie lub izolacji na bieżąco można sprawdzić w Internetowym Koncie Pacjenta.
Kontakt z sanepidem z uwagi na bardzo dużą liczbę chorych osób jest trudny, czasem dzwoniąc pół dnia i tak nie uda się dodzwonić. Jednak od momentu zarejestrowania Waszych danych po pobraniu testu, otrzymujecie smsy lub oddzwoni do Was automatyczna sekretarka z sanepidu informująca o nałożeniu kwarantanny.
Członkowie rodziny mogą sami na siebie nałożyć kwarantannę przez wypełnienie formularza na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego gis.gov.pl. Warunkiem jest posiadanie profilu zaufanego!
Wizyty osobiste w przychodni pacjentów z dodatnim wynikiem COVID-19 odbywają się obecnie w izolatkach. Najlepiej zgłosić objawy infekcji w czasie zapisu na wizytę. Umożliwi to odizolowanie zdrowych pacjentów czekających na różne wizyty kontrolne od tych z infekcja.
Najczęściej lekarz najpierw przeprowadza rozmowę telefoniczną z pacjentem, potem kwalifikuje pacjenta do badania. Wszystko to służy temu, by zminimalizować czas wizyty osobistej i ograniczyć go do zbadania pacjenta – osłuchania, zmierzenia saturacji, ciśnienia itp.
Wiele osób ma zastrzeżenia do takiego funkcjonowania opieki zdrowotnej, ale uwierzcie mi, nawet najdoskonalsze środki ochronne nie zapewnią całkowitej ochrony, a wiadomo, że tych najlepszych i tak w przychodniach po prostu nie ma
Dodatkowo pacjenci zapisani do poradni specjalistycznych np. do mojej poradni kardiologicznej przychodzą normalnie na wizyty, czekają w poczekalniach i po prostu często nie ma możliwości, by ich odizolować od chorych infekcyjnych.
Źródła:
23 lutego 2021