31 sierpnia 2022
Częściej uczula jad osy, rzadziej pszczoły, a najrzadziej szerszenia. Reakcja miejscowa pojawia się u około ¼ użądlonych osób, reakcja uogólniona dotyczy 3-9% osób.
Karolina Zych-Rozpędowska
Jad owadów może wywoływać reakcje miejscowe i uogólnione, w tym reakcje ciężkie i zagrażające życiu. W naszych warunkach klimatycznych owady mogące swoim jadem wywołać reakcję alergiczną to owady błonkoskrzydłe, czyli:
Pszczoły żądlą najczęściej broniąc siebie lub swojego domu. Charakterystyczne dla ich użądleń jest to, że pozostawiają żądło w skórze.
Osy żądło zabierają ze sobą i niestety mogą użądlić spontanicznie, zupełnie niesprowokowane, mogą też użądlić wielokrotnie. Osy budują gniazda w różnych miejscach – pod dachem, w dziuplach lub pod ziemią (stąd właśnie zalecenia, by nie chodzić boso po trawie!)
Szerszenie są dużo większe, podobnie jak osy budują gniazda w różnych miejscach: na strychach, w garażach i w starych drzewach. Szerszeń żądli najczęściej w obronie gniazda.
Trzmiel, czyli owad, którego często nazywamy niesłusznie „bąkiem”, żądli rzadziej, najczęściej w obranie własnej lub gniazda.
Spis treści:
Reakcje na użądlenie mogą być różne. U większości osób wstępuje reakcja miejscowa zwyczajna (niealergiczna). Do objawów należą: zaczerwienienie skóry, ból, niewielki obrzęk w miejscu użądlenia. Ustępują w ciągu kilku godzin lub dni i wynikają głównie z reakcji organizmu na toksyczne związki zawarte w jadzie.
Czasem reakcja organizmu może być silniejsza, bardziej gwałtowna a czasem nawet zagrażająca życiu.
Do takich reakcji należą:
Szczególnie niebezpieczne jest użądlenie w usta, podniebienie tzw. „połknięcie pszczoły”. Taka sytuacja może być niebezpieczna nawet dla osoby, która nie jest uczulona na jad owadów błonkoskrzydłych, ponieważ może doprowadzić do dużego miejscowego obrzęku błony śluzowej gardła, krtani który utrudnia lub uniemożliwia pacjentowi oddychanie.
W takiej sytuacji najlepiej zgłosić się po pomoc lekarską, ponieważ może być konieczne szybkie podanie leków: adrenaliny i sterydów dożylnych.
Częściej uczula jad osy, rzadziej pszczoły, a najrzadziej szerszenia. Reakcja miejscowa pojawia się u około ¼ użądlonych osób, reakcja uogólniona dotyczy 3-9% osób. U dzieci większość reakcji po użądleniu przez owady jest łagodna i dotyczy głównie skóry.
Częstość reakcji uogólnionych wzrasta z wiekiem. Co ciekawa osoba, u której wcześniej występowały reakcje miejscowe może po którymś z kolei użądleniu odpowiedzieć wstrząsem anafilaktycznym. Do uogólnionych reakcji alergicznych też może dochodzić wielokrotnie.
Do czynników, które zwiększają ryzyko powtórzenia się reakcji uogólnionej należą:
Co ciekawe wystąpieniu uogólnionej reakcji sprzyja występowanie chorób układu krążenia oraz przyjmowanie leków na te choroby takich jak inhibitory, konwertazy, angiotensyny czy β-adrenolityki.
Jeśli użądliła nas pszczoła należy najpierw usunąć żądło. Żądło usuwa się podważając je np. kartą kredytową, kawałkiem kartonika czy paznokciem, nie łapiemy żądła od góry, bo wtedy możemy wycisnąć jeszcze dodatkową porcję jadu.
Jeśli użądlenie powoduje wystąpienie wielu objawów to swoją uwagę skupiamy na aktywnym hamowaniu reakcji uogólnionej, a nie na poszukiwaniu żądła.
Osoba, u której wcześniej wystąpiła poważna reakcja uogólniona powinna zawsze mieć ze sobą ampułkostrzykawkę z adrenaliną oraz dodatkowy tzw. pakiet ratunkowy, na który składa się lek antyhistaminowy i steryd w postaci tabletek oraz rozkurczowy lek wziewny.
Osoba uczulona i jej najbliżsi powinni być przeszkoleni jak użyć ampułkostrzykawki! W stresie działa się automatycznie stosując wyuczone schematy działania. Nagła sytuacja i narastające objawy powodują, że zapominamy, jak wykonywać najprostsze czynności.
Adrenalinę podajemy domięśniowo w przednioboczną część uda.
Osoby, które przebyły ciężką zagrażającą życiu uogólnioną reakcję np. po użądleniu przez osę lub pszczołę kwalifikują się do tzw. immunoterapii, czyli odczulania.
Immunoterapia polega na podawaniu wzrastających dawek alergenu – celem uzyskania tolerancji na ten alergen. Odczulanie trwa około 3 do 5 lat.
Źródło:
31 sierpnia 2022