29 września 2022
Jesteś młoda, masz dwadzieścia/trzydzieści parę lat i uważasz, że za wcześnie, by się martwić. Myślisz, że ten artykuł nie jest dla Ciebie? Najpierw sprawdź co naprawdę wiesz o chorobach kardiologicznych.
Redakcja
Redakcja
Światowy Dzień Serca od ponad 20 lat obchodzony jest z inicjatywy Światowej Federacji Serca. Postanowiliśmy wykorzystać tę okazję, by pokazać Wam, z jak wielką skalą epidemii chorób sercowo-naczyniowych (CVD) mierzy się współczesna medycyna, i jak się chronić przed jej skutkami.
Na początek kilka ciekawostek. Czy wiedziałaś, że…
Serce to bez wątpienia najważniejszy narząd układu naczyniowego. Niestety choroby układu krążenia stanowią obecnie jedną z głównych przyczyn zgonów w naszej populacji. W tej bardzo szerokiej grupie znajduje się około 100 chorób.
Dane raportu Państwowego Zakładu Higieny (NIZP) wskazują, że w 2020 r. (w porównaniu do poprzedniego) aż o 17% wzrosła liczba zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych.
Jednak CVD to śmiercionośny przeciwnik nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. W samej Europie choroby te odpowiadają za ponad połowę przedwczesnych zgonów.
Najczęściej występujące choroby sercowo-naczyniowe to:
Brak świadomości na temat potrzeby prozdrowotnych zachowań sprawia, że tak naprawdę każdy z nas może być narażony na choroby CVD. Dodatkowo należy zaznaczyć, że bagatelizujemy wiele nieprawidłowych zachowań: palenie papierosów (szczególnie u młodych ludzi), nieodpowiednia dieta, brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej, podwyższony poziom cukru we krwi, życie w ciągłym biegu i w stresie.
Grupy czynników ryzyka:
Nie sposób wymienić wszystkich doświadczanych przez pacjentów symptomów chorób. To na co warto zwrócić uwagę w życiu codziennym, to na przykład ból, który może pojawić się w klatce piersiowej w czasie wysiłku, ale i ten który pojawia się również nagle bez przyczyny.
Niepokojące są wszystkie nieprawidłowości w biciu serca, jego niemiarowe bicie, uderzenia jakby „od środka”, kołatanie. Równie niebezpiecznym sygnałem są omdlenia, zawroty głowy, utrata sił, problemy z oddychaniem – poczucie utraty tchu, duszności.
Pamiętajcie, by te i inne objawy skonsultować jak najszybciej z lekarzem.
Zacznijmy od tego, że znajomość objawów kardiologicznych to prawdziwe oręże prewencji chorób sercowo- naczyniowych. Nie zapominajmy również o regularnej kontroli stanu naszego zdrowia. Tutaj warto wspomnieć o badaniach ciśnienia tętniczego, stężenia cholesterolu i cukru we krwi, ale i zwykłej morfologii krwi.
Bardzo ważnym wsparciem naszego układu krążenia jest aktywność fizyczna i to w każdej postaci. Żeby zadbać o zdrowe serce nie trzeba od razu codziennie biegać, wystarczy 30-minutowy spacer w szybszym tempie.
W przypadku diety ważne jest ograniczenie spożycia cukrów prostych, tłuszczów zwierzęcych i wybieranie nienasyconych kwasów tłuszczowych. Stawiajcie na tłuste ryby morskie.
Zdrowy styl życia to też rzucenie palenia, nienadużywanie alkoholu i ograniczenie stresu.
W przypadku diagnozy choroby kluczowe jest przestrzeganie zaleceń lekarskich, przyjmowanie leków i stosowanie diety.
Pamiętajcie, że nawet teraz kiedy wydaje się Wam, że jesteście jeszcze młodzi i zdrowi – wdrożenie profilaktyki jest bardzo ważne. Taka postawa zaprocentuje korzyściami w przyszłości. Co prawda będą one widoczne dopiero po kilku dekadach zdrowego stylu życia, ale dla serca warto zacząć już teraz!
Przeczytaj też:
29 września 2022
30 czerwca 2019
23 sierpnia 2022
15 września 2022
27 października 2017