11 maja 2022
Sól o jakim stężeniu wybrać do inhalacji na kaszel i katar dla dziecka? Odpowiada Alicja Jaczewska.
Alicja Jaczewska
„Jak to jest z tymi solami do inhalacji dla dzieci? Tą zwykłą NaCl 0,9% można stosować zawsze ok, a co z tą stężoną? Czy jak dziecko ma zatkany nos to można mu zrobić inhalacje z tego? Czasem lekarze to zalecają. Kiedy jest wskazanie do stosowania tej stężonej?”
Droga Czytelniczko,
Należy pamiętać, że 3% (hipertoniczna) sól jest w zasadzie lekiem wykrztuśnym – rozrzedza wydzielinę zwiększając jej objętość („ściąga wodę” do dróg oddechowych na zasadzie dyfuzji – co nie ma miejsca przy izotonicznej soli) a także działa drażniąco na drogi oddechowe, co prowokuje kaszel.
Wbrew pozorom ma konkretne wskazania do jej stosowania w inhalacjach. Przede wszystkim są to zapalenie oskrzelików u małych niemowląt oraz ostre zapalenie oskrzeli ze zwiększoną ilością wydzieliny. Czasem dobrze się też sprawdza przy gęstej wydzielinie zalegającej w górnych drogach oddechowych.
Może jednak mieć działania niepożądane, np. podrażnienie dróg oddechowych z nasileniem kaszlu, skurcz oskrzeli, a nawet opisano hipernatremię (wzrost stężenia sodu) u noworodków po jej zastosowaniu. Tak jak innych leków wykrztuśnych, nigdy nie powinno się jej stosować na noc. Dlatego nie powinno się stosować inhalacji z hipertonicznej soli na każdy katar czy kaszel, a już na pewno nie u niemowląt bez konsultacji z lekarzem.
Jeśli zaś chodzi o jeszcze większe stężenia (5%, 7%) to zalecane są głównie w przypadku pacjentów z mukowiscydozą, nie do standardowego leczenia dzieci poza tym zdrowych.
Odpowiedź pełni rolę czysto informacyjną i nie stanowi porady medycznej ani zalecenia, służy wyłącznie celom edukacyjnym.
11 maja 2022
21 lutego 2022
7 września 2022
4 stycznia 2022
19 stycznia 2022