7 września 2022
Czy wiedziałaś, że na biegunkę podczas okresu wpływ mają hormony? Więcej na ten temat opowiada nasza ekspertka – Martyna Szopa-Krupińska.
Martyna Szopa-Krupińska
„Mam taki problem, że za każdym razem, gdy miesiączkuję przez pierwsze 2 dni mam uporczywą biegunkę (niezależnie od tego co zjem lub wypiję). Jak można temu zaradzić?”
Droga Czytelniczko,
W trakcie miesiączki uwalniane są substancje, tzw. prostaglandyny, które wywołują skurcze macicy mające na celu wydalenie z jamy macicy krwi i resztek złuszczonego endometrium.
Te same związki mają także wpływ na czynność jelit, powodując wzmożoną perystaltykę, co może wpływać na wystąpienie biegunki.
Szczególnie u młodych kobiet wydzielana jest duża ilość prostaglandyn, przez co często zgłaszają się z powodu bolesnego miesiączkowania, któremu towarzyszą dodatkowe objawy pod postacią nudności, biegunki oraz mocnych skurczy podbrzusza.
Ulgę może przynieść regularne przyjmowanie leków przeciwzapalnych, np. ibuprofenu 3 x 400 mg maksymalnie oraz leki rozkurczowe.
Odpowiedź pełni rolę czysto informacyjną i nie stanowi porady medycznej ani zalecenia, służy wyłącznie celom edukacyjnym.
7 września 2022
28 lutego 2022
16 lutego 2022
31 sierpnia 2022
20 kwietnia 2022