Loading...

5 października 2022

1 min.

„Czy leki przeciwbólowe mogą uzależnić i przestać przynosić ulgę przy miesiączce?”

Bo­le­sne mie­siącz­ki to te­mat, któ­ry do­ty­czy po­ło­wy ko­biet. Na py­ta­nie zwią­za­ne z tą kwe­stią od­po­wia­da na­sza eks­pert­ka – Mar­tyn Szo­pa-Kru­piń­ska.

Martyna Szopa-Krupińska

„Mam re­gu­lar­ny okres, nig­dy nie ro­dzi­łam, za­wsze 2 pierw­sze dni to ogrom­ny ból brzu­cha, na któ­ry tyl­ko moc­ne leki prze­ciw­bó­lo­we dają radę. Na­to­miast wszy­scy mnie stra­szą, że je­śli będę bra­ła mie­siąc w mie­siąc re­gu­lar­nie te leki, to się od nich uza­leż­nię i prze­sta­ną przy­no­sić mi ulgę przy mie­siącz­ce. Czy to praw­da?”

Dro­ga Czy­tel­nicz­ko,

Bo­le­sne mie­siącz­ko­wa­nie zwłasz­cza u mło­dych ko­biet, któ­re nie ro­dzi­ły i nie mają zmian or­ga­nicz­nych zwią­za­nych z na­rzą­dem rod­nym, in­nych cho­rób – spo­wo­do­wa­ne jest dużą ilo­ści wy­dzie­la­nych pro­sta­glan­dyn. Pod­sta­wo­wym le­cze­niem tego typu pro­ble­mów jest re­gu­lar­ne przyj­mo­wa­nie le­ków prze­ciw­bó­lo­wych z gru­py NLPZ np. ibu­pro­fen w trak­cie mie­siącz­ki.

Do­pie­ro gdy ta­kie le­cze­nie jest nie­sku­tecz­ne pro­po­nu­je się inne me­to­dy. Ta­kie po­stę­po­wa­nie jest pra­wi­dło­we i zgod­nie z wszel­ki­mi za­le­ce­nia­mi.

Po­le­ca­my rów­nież lek­tu­rę ar­ty­ku­łu: Bo­le­sne mie­siącz­ki – jak so­bie z nimi ra­dzić?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022
miesiączka

5 października 2022

1 min.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

ul. Algierska 19W, 03-977 Warszawa. KRS 0001008022, NIP 5252678750, BDO 000108449
© © 2023 Roger Publishing sp. z o.o.