4 lutego 2022
Ponad 90% raków szyjki macicy jest wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Odpowiadamy zatem na pytania, jak dochodzi do zarażenia i które metody profilaktyczne są skuteczne?
Nicole Sochacki-Wójcicka
Mamaginekolog
„O HPVwciąż się słyszy w kontekście raka szyki macicy – o co chodzi? Czy dobrze rozumiem, że wirusy wywołują raka? Czyli rakiem można się zarazić?”
Droga Czytelniczko,
Obecnie wiemy, że ponad 90% raków szyjki macicy jest wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) – oznaczenie czy kobieta jest zakażona jednym z wysoko onkogennych podtypów tego wirusa (w szczególności genotypy 16 i 18) zwiększa wczesną wykrywalność oraz umożliwia dostosowanie postępowania profilaktyczno-leczniczego do danej kobiety.
Co ważne, nie u każdej kobiety, która jest nosicielem wirusa HPV (nawet wysoce onkogennego) rozwinie się rak szyjki macicy – ma ona jednak większe ryzyko i powinna skrupulatnie pilnować badań profilaktycznych.
Ponieważ wirus HPV może przenikać przez łożysko w trakcie ciąży – to zakażenie HPV nie jest wskazaniem do cięcia cesarskiego. U kobiet z nieprawidłowymi zmianami na szyjce macicy wiele ekspertów poleca poród siłami natury – ponieważ dodatkowo dochodzi do złuszczenia nabłonka i może mieć to w pewnym stopniu działanie terapeutyczne.
4 lutego 2022