26 stycznia 2022
Nadmierne owłosienie może być wywołane nadmiarem hormonów „męskich”, czyli androgenów, nadmierną wrażliwością na androgeny lub przyjmowane leki. Może też pojawić się u kobiet z niedoczynnością tarczycy, anoreksją, porfirią, zapaleniem skórno-mięśniowym.
Karolina Zych-Rozpędowska
„Witam, mam pytanie odnośnie nadmiernego owłosienia twarzy, piersi. Do jakiego lekarza udać się najpierw i jakie badania zrobić?”
Droga Czytelniczko,
W przypadku nadmiernego owłosienia wskazana jest konsultacja z endokrynologiem. Lekarz zdiagnozuje, czy przyczyną jest hirsutyzm czy hipertrychoza.
Hirsutyzm to nadmierne owłosienie twarzy, piersi, wewnętrznych powierzchni ud, pleców, brzucha u kobiet. Objaw ten wywołany jest nadmiarem hormonów „męskich”, czyli androgenów, nadmierną wrażliwością na androgeny lub przyjmowanymi lekami. Nadmiar androgenów może wynikać z choroby jajników, nadnerczy, zespołu Cushinga, hiperprolaktynemii.
Do leków podnoszących stężenie androgenów należą sterydy anaboliczne, antykoncepcja hormonalna starszej generacji z androgennym progestagenem, danazol. Hirsutyzm może występować u wielu kobiet w rodzinnie. W diagnostyce hirsutyzmu konieczna będzie też konsultacja z ginekologiem.
Hipertrychoza to uogólnione nadmierne owłosienie nieograniczone do miejsc wrażliwych na męskie hormony i niespowodowane wysokim stężeniem androgenów. Czyli owłosione są np. nogi, przedramiona, a nie jak w hirsutyzmie piersi czy broda.
Hipertrychoza może być dziedziczna, może wystąpić spontanicznie lub może być spowodowana przyjmowaniem niektórych leków: fenytoiny, penicylaminy, cyklosporyny, minoksydylu.
Nadmierne owłosienie może pojawić się u Ciebie, kiedy chorujesz na niedoczynność tarczycy, anoreksję, porfirię, zapalenie skórno-mięśniowe. Na wizycie lekarskiej koniecznie przedstaw pełen obraz problemu, nie gol się i wyrywaj pojedynczych włosków. Lekarz zapyta o początek objawów, regularność cyklu miesiączkowego, objawy w rodzinie, stosowane leki.
W diagnostyce wykonuje się badania hormonalne z krwi, wówczas oznaczyć należy:
Badania te należy wykonywać w określonej fazie cyklu miesiączkowego, dlatego lepiej poczekać na wizytę lekarską i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Odpowiedź pełni rolę czysto informacyjną i nie stanowi porady medycznej ani zalecenia, służy wyłącznie celom edukacyjnym.
26 stycznia 2022
22 lutego 2022
19 kwietnia 2022
14 marca 2022
19 kwietnia 2022