26 stycznia 2022
Jeśli regularnie wykonujecie badania, czy to laboratoryjne, czy obrazowe, na pewno uzbierała Wam się ich już pokaźna ilość. Jak długo należy je przechowywać? Odpowiada nasz ekspert – Karolina Zych-Rozpędowska.
Karolina Zych-Rozpędowska
„Chciałabym się dowiedzieć, przez jaki czas mam przechowywać dokumentację medyczną. Chodzi mi głównie o wyniki morfologii krwi, kreatyniny. Niestety w Internecie nie ma jednoznacznych odpowiedzi.”
Droga Czytelniczko,
Dobrze, że dbasz o profilaktykę i regularnie wykonujesz badania krwi. Nie ma odgórnych wytycznych, jak długo przechowywać wyniki badań.
Na pewno przez lata warto przechowywać wyniki wszystkich badań obrazowych (wyników USG, prześwietleń, badań diagnostycznych typu kolonoskopia czy gastroskopia). Nie wyrzucamy też kart wypisowych ze szpitala.
Natomiast, jeśli przeszkadza Ci, że wydrukowane badania krwi z wielu lat zajmują dużo miejsca, pomyśl może o zarchiwizowaniu ich w formie elektronicznej. Zeskanuj/zrób zdjęcie każdej kartce, włóż do jednego katalogu na dysku komputera i już! A w teczce lub w segregatorze przechowuj tylko badania z ostatniego roku.
Pamiętaj, że badanie krwi musi być na oryginalnie wydrukowanym w laboratorium dokumencie. Nigdy go więc nie wyrzucaj.
Odpowiedź pełni rolę czysto informacyjną i nie stanowi porady medycznej ani zalecenia, służy wyłącznie celom edukacyjnym.
26 stycznia 2022
14 lutego 2022
7 kwietnia 2022
8 stycznia 2023
22 lutego 2022