29 sierpnia 2022
W rozwoju choroby niestety duże znaczenie ma dziedziczenie. Jeśli w Twojej rodzinie występowały żylaki, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że też będziesz je mieć.
Karolina Zych-Rozpędowska
„Hej. Co zrobić, żeby nie mieć żylaków na nogach? Dużo osób w mojej rodzinie ma i mi już też zaczynają wychodzić. Jakieś rady?”
Droga Czytelniczko,
Pierwsze objawy niewydolności żylnej to „pajączki” na skórze, wieczorne bóle i obrzęki nóg, uczucie ciężkości, nadmiernej pełności, nocne skurcze, drętwienie. Dopiero z czasem pojawiają się na nogach typowe sine uwypuklenia.
Żylaki to nie tylko problem kosmetyczny, to choroba, która z czasem może spowodować niegojące się zmiany skórne lub nawracające, bolesne zapalenia. Warto zgłosić się do chirurga naczyniowego celem oceny zmian na nogach i wykonania badania oceniającego stan układu żylnego czyli USG Doppler naczyń kończyn dolnych.
Po wykonaniu badania lekarz zaplanuje dalsze postępowanie i wdroży ewentualne leczenie farmakologiczne lub zabiegowe. Ważna jest profilaktyka!
Odpowiedź pełni rolę czysto informacyjną i nie stanowi porady medycznej ani zalecenia, służy wyłącznie celom edukacyjnym.
29 sierpnia 2022
8 stycznia 2023
4 marca 2022
7 lutego 2022
28 lutego 2022