29 sierpnia 2022
Jeśli Twoje bóle głowy nie ustępują po popularnych lekach przeciwbólowych powinnaś zgłosić się do swojego lekarza celem rozpoczęcia diagnostyki.
Karolina Zych-Rozpędowska
„Mam mega bóle głowy, nie pomaga mi paracetamol ani ibuprofen. Byłam u lekarza, ale przepisał mi tylko codeine. I mam ją przyjmować nie tylko w czasie bólu głowy, ale też zapobiegawczo. Jakie badania powinnam wykonać, żeby zobaczyć skąd się biorą te bóle głowy?”
Droga Czytelniczko,
Ból głowy jest tylko objawem. Dlatego, by skutecznie leczyć ból głowy trzeba ustalić jego przyczynę.
Myślę, że konieczna będzie konsultacja neurologiczna, ale warto skonsultować się też z laryngologiem i okulistą. Nie warto wykonywać badań na własną rękę. Lekarz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu zbada Cię i zaproponuje dalszą diagnostykę.
Przy bólach głowy warto też zwrócić uwagę na bóle wynikające z przyjmowania leków. Choć może to wydać się dziwne, czasem nasilone bóle głowy występują u osób, które z powodu samoistnych bólów nadużywają leków przeciwbólowych. Mówimy wówczas o bólu głowy z odbicia lub bólu głowy indukowanymi lekami.
Powstaje mechanizm błędnego koła – lek przyjęty z powodu bólu głowy na chwile przynosi poprawę, jednak potem nasila się na tyle, że trzeba przyjąć kolejny. Polekowe bóle głowy opisywane są jako obejmujące całą głowę, uciskowe, najczęściej występująca rano po obudzeniu.
Metodą leczenia jest odstawienie wszystkich leków przeciwbólowych. Leczenie powinno być prowadzone pod okiem specjalisty, czasem może być konieczna hospitalizacja.
Odpowiedź pełni rolę czysto informacyjną i nie stanowi porady medycznej ani zalecenia, służy wyłącznie celom edukacyjnym.
29 sierpnia 2022
4 stycznia 2022
11 maja 2022
23 marca 2022
19 kwietnia 2022