5 października 2022
Wirus brodawczaka ludzkiego może mieć postać jawną, ale i utajoną. Sam przebieg choroby dzielimy na ostry lub przewlekły.
Martyna Szopa-Krupińska
„Dzień dobry. Potwierdzono u mnie HPV CIN1, jestem z mężem od 10 lat, czy mam podejrzewać męża o zdradę? Faza utajoną może trwać tyle lat? Przedostatnia cytologia robiona w 2019 wyszła w porządku.”
Droga Czytelniczko,
Badanie cytologiczne a genotypowanie HPV to różne badania. W przypadku standardowej cytologii, a pewnie tak była wykonana w 2019 r. nie można wykryć obecności wirusa HPV, więc możliwe, że do zarażenia doszło wcześniej.
Zmiany CIN1, to rozpoznanie histopatologiczne oznaczające dysplazję szyjki macicy małego stopnia, są to zmiany przednowotworowe. Takie stany najczęściej wywołane są długotrwałym zakażeniem wirusem onkogennym HPV.
Nowotwór będący skutkiem zakażenia wirusem HPV rozwija się powoli, trwa to nawet kilkanaście lat. Istnieje ryzyko, że po zarażeniu organizm nie zwalczył infekcji, z tego powodu rozwinęły się zmiany przednowotworowe. Na szczęście współczesna diagnostyka stoi na wysokim poziomie i możliwe jest wyleczenie takich zmian.
Odpowiedź pełni rolę czysto informacyjną i nie stanowi porady medycznej ani zalecenia, służy wyłącznie celom edukacyjnym.
5 października 2022
21 września 2022
19 kwietnia 2022
27 czerwca 2022
15 kwietnia 2022