4 kwietnia 2022
Zastanawiałyście się kiedyś, czy dbanie o zdrowie fizyczne może wpływać również na naszą kondycję psychiczną? I odwrotnie, czy dbanie o dobrostan psychiczny wpływa na fizyczne aspekty naszego zdrowia?
Redakcja
Redakcja
Pewnie już ze szkoły pamiętacie powiedzenie „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Kryje się w nim wiele prawdy – bo utrzymanie zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego jest niezbędne dla właściwego funkcjonowania naszego organizmu. Niestety bardzo często traktujemy ciało i umysł, jako dwie odrębne jednostki. Tymczasem są one ze sobą znacznie bliżej powiązane, niż mogłoby nam się wydawać.
7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia, w związku z tym postanowiliśmy cały tydzień poświęcić różnym obszarom naszego zdrowia. Będziemy namawiać Was do zapisania się na badania kontrolne, a razem z Fundacją Ernesta (zachęcamy do śledzenia profilu @fundacjaernesta) przekierujemy Waszą uwagę również na zdrowie psychiczne. Dzięki akcji edukacyjnej w ramach działań Fundacji Ernesta dowiecie się m.in.
Mamy nadzieję, że będziecie z nami, a żeby jeszcze bardziej zmobilizować Was do działania i zmienić „może” na „zrobione”, na naszym instagramowym profilu @mamaginekolog.news ogłosiliśmy konkurs.
Konkurs będzie trwał od momentu jego ogłoszenia na profilu mamaginekolog.news w serwisie Instagram, czyli od 4 kwietnia 2022 r. do dnia 6 kwietnia 2022 r. do godzinie 23:59 (czasu polskiego).
Do wygrania jest 10 wyjątkowych zestawów. W skład każdego z nich wchodzi:
Przede wszystkim zacznijmy od tego, jak ogromny wpływ na nasze samopoczucie ma aktywność fizyczna. Regularnie ćwicząc utrzymujemy nie tylko odpowiednią masę ciała, wzmacniamy wydolność serca i obniżamy poziom cukru we krwi, ale jej pozytywne skutki przekładają się również na nasz dobry nastrój, obniżenie napięć i redukcję stresu. W końcu ćwiczenia powodują wydzielanie się endorfin, czyli tak zwanych hormonów szczęścia.
Warto również wspomnieć, że choroby fizyczne mają swój wpływ na zdrowie psychiczne. Szczególnie w przypadku chorób przewlekłych – znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym i odwrotnie: adrenalina i kortyzol powodują wzrost tętna i ciśnienia krwi.
Badania wskazują, że aż 30% osób chorujących na długotrwałe lub przewlekłe schorzenia fizyczne, doświadcza jednocześnie problemów ze zdrowiem psychicznym np. depresji i/lub stanów lękowych.
Dbanie o kondycję psychiczną pozytywnie wpływa również na motywację i determinację w leczeniu chorób fizycznych, w tym przyjmowanie leków, czy przestrzeganie zaleceń lekarskich.
1. Regularnie wykonuj badania profilaktyczne
Cytologia, USG piersi, mammografia, badania krwi, kontrola nadciśnienia tętniczego, kolonoskopia i inne badania przesiewowe to najlepsza profilaktyka, która nie tylko ratuje życie, ale może wpływać również na jego jakość. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie badania dedykowane są Twojej grupie wiekowej – koniecznie zajrzyj do naszego artykułu Zatroszcz się o swoje zdrowie. Lista badań profilaktycznych
2. Nie zapominaj o aktywności fizycznej
„Ruch to zdrowie” i zaleca się go zarówno w profilaktyce, w kompleksowym leczeniu wielu chorób, jak i w utrzymaniu dobrostanu psychicznego. Aktywność fizyczna stymuluje nasz stan funkcjonalny i psychiczny. Przyszła wiosna: zamień samochód na rower, po pracy zrób sobie 10-minutowy szybki spacer, wybieraj schody zamiast windy.
3. Zdrowo się odżywiaj
Tu zależność jest oczywista i prosta. Nasz organizm, by zachować zdrowie i siłę potrzebuje energii do działania, a dostarczają go odpowiednie składniki odżywcze. Co więcej, dieta bogata w owoce i warzywa, a uboższa w przetworzone cukry i tłuszcze może również wpływać na zapobieganie, ale i zarządzanie wieloma schorzeniami psychicznymi i neurologicznymi. Nie zapominaj też o piciu wody, jej zapotrzebowanie powinno być dopasowane do naszej wagi i aktywności.
4. Unikaj alkoholu i papierosów
Nie od dziś wiadomo, że używki mają negatywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Przede wszystkim zwiększają ryzyko wielu chorób.
5. Dbaj o czas i jakość snu
Odpowiednia higiena snu wpływa regeneracyjne nie tylko na nasze ciało, ale reguluje również funkcje mózgu, wzmacnia odporność na stres, poprawia nastrój i samopoczucie.
6. Pamiętaj o relaksie i odpoczynku
Stresująca praca, napięte stosunki z bliskimi, troski i wyzwania związane z rodzicielstwem, problemy dnia codziennego – wszystko to wpływa na Twoją kondycję psychiczną i fizyczną. Napięte mięśnie, zwłaszcza te w okolicach twarzy, szyi i ramion – znasz to? Jeśli masz możliwości: zadbaj o własne potrzeby, hobby, zainteresowania. Sposobów na radzenie sobie ze stresem jest wiele: #dbamozdrowiezMG, sport, długi spacer, medytacja, głębokie oddychanie, muzyka relaksacyjna.
7. Nie wstydź się prosić o pomoc psychologa lub psychiatry
Jeśli tylko czujesz gotowość, to nie bój się szukać pomocy u innych. Oczywiście bardzo ważna jest rozmowa z przyjaciółmi i bliskość najbliższych. Pamiętaj jednak, że wsparcie specjalistów w trudnych sytuacjach, jakich być może doświadczasz, ma ogromne znaczenie i może pomóc Ci zmniejszyć odczuwany ciężar. Dbanie o zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak troska o zdrowie fizyczne.
Rozpoczynamy Tydzień Zdrowia i zapraszamy Was do zabawy – regulamin konkursu.
4 kwietnia 2022