Loading...

13 lipca 2022

2 min.

Zapalenie ucha środkowego od wiatru – fakt czy mit?

Czy ostre za­pa­le­nie ucha środ­ko­we­go może być spo­wo­do­wa­ne nie­no­sze­niem czap­ki, a tym sa­mym więk­szą eks­po­zy­cją na wiatr?

Alicja Jaczewska

Ostre za­pa­le­nie ucha środ­ko­we­go (OZUŚ) jest naj­czę­ściej po­prze­dzo­ne wi­ru­so­wym nie­ży­tem nosa, czy­li po pro­stu ka­ta­rem. Jest to zwią­za­ne z dwo­ma me­cha­ni­zma­mi.

Po pierw­sze – obec­ność wi­ru­sów sprzy­ja ko­lo­ni­za­cji tej oko­li­cy przez bak­te­rie, po dru­gie po­wo­du­je obrzęk nie tyl­ko bło­ny ślu­zo­wej nosa, ale i trąb­ki słu­cho­wej, co pro­wa­dzi do za­bu­rze­nia jej funk­cji. Dzię­ki temu drob­no­ustro­jom ła­twiej prze­do­stać się do jamy bę­ben­ko­wej, a do­dat­ko­wo moż­na po­wie­dzieć, że trąb­ka się nie­ja­ko za­ty­ka ogra­ni­cza­jąc do­pływ po­wie­trza do jamy bę­ben­ko­wej.

W za­leż­no­ści od tego, jak w da­nym przy­pad­ku po­stę­po­wał pro­ces za­pal­ny, OZUŚ może być wy­łącz­nie wi­ru­so­we (rzad­ko), mie­sza­ne wi­ru­so­wo-bak­te­ryj­ne (po­nad 2/3 przy­pad­ków) lub bak­te­ryj­ne.

Jed­nak wo­bec fak­tu, iż w du­żym od­set­ku przy­pad­ków do­cho­dzi do sa­mo­wy­le­cze­nia, wy­da­je się, że jed­nak to wi­ru­sy gra­ją tu pierw­sze skrzyp­ce.

Do­dam tyl­ko, że dys­funk­cje trąb­ki słu­cho­wej mają duże zna­cze­nie w po­wsta­wa­niu za­pa­le­nia ucha środ­ko­we­go, a co za tym idzie, róż­ni­ce w jej czyn­no­ści i bu­do­wie ana­to­micz­nej będą od­po­wie­dzial­ne za czę­stość wy­stę­po­wa­nia tej cho­ro­by u po­szcze­gól­nych pa­cjen­tów.

Pod­su­mo­wu­jąc – do czyn­ni­ków ry­zy­ka za­cho­ro­wa­nia na ostre za­pa­le­nie ucha środ­ko­we­go na­le­żą:

  • wiek <2. r.ż.,
  • eks­po­zy­cja na in­fek­cje gór­nych dróg od­de­cho­wych,
  • uczęsz­cza­nie do żłob­ka albo po­sia­da­nie star­sze­go ro­dzeń­stwa,
  • kar­mie­nie pier­sią kró­cej niż 3 mie­sią­ce,
  • dłu­go­trwa­łe sto­so­wa­nie smocz­ków,
  • bier­ne pa­le­nie ty­to­niu,
  • pre­dys­po­zy­cje ge­ne­tycz­ne,
  • wady twa­rzo­czasz­ki (np. roz­sz­czep pod­nie­bie­nia).

Jak wi­dzi­cie – nig­dzie nie ma mowy o wie­trze. No do­brze, po­wie­cie: to dla­cze­go cza­sem po przyj­ściu z dwo­ru boli Was ucho? Bo zmar­z­ło!

Tak samo jak wyj­dzie­cie zimą na dwór bez rę­ka­wi­czek, ręce też mogą bo­leć do­pó­ki się nie ogrze­ją. Ale zja­wi­sko to nie jest zwią­za­ne, a już na pew­no nie­jed­no­znacz­ne z za­pa­le­niem ucha.

mity zdrowotneostre zapalenie ucha środkowego

13 lipca 2022

2 min.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

ul. Algierska 19W, 03-977 Warszawa. KRS 0001008022, NIP 5252678750, BDO 000108449
© © 2023 Roger Publishing sp. z o.o.