21 stycznia 2022
Według statystyk aż u 30% – 50% kobiet nadciśnienie rozwinie się przed ukończeniem 60. roku życia. Do niecharakterystycznych objawów należą: bóle głowy, zaburzenia snu, uczucie gorąca i potliwość.
Karolina Zych-Rozpędowska
Patrząc na profil wiekowy pacjentów z chorobami kardiologicznymi można zauważyć, że wśród nich do około 60. roku życia przeważają mężczyźni. Potem jednak ten trend się odwraca i po 60. roku życia gwałtownie przybywa w tej grupie kobiet.
Według statystyk aż u 30-50% kobiet nadciśnienie rozwinie się przed ukończeniem 60. roku życia. Na rozwój choroby szczególnie narażone są te z Was, u których w rodzinie występowało nadciśnienie, lub które miały rozpoznane nadciśnienie w trakcie ciąży.
Co ciekawe, nawet u tych kobiet, które przez większość życia miały niskie ciśnienie, po 60. roku życia może rozwinąć się nadciśnienie.
Źródło: NFZ o zdrowiu. Nadciśnienie tętnicze
Do niecharakterystycznych objawów nadciśnienia tętniczego należą:
Zauważyłaś, że niektóre objawy podwyższonego ciśnienia przypominają lub wręcz są identyczne do tych objawów wypadowych towarzyszących menopauzie?
W okresie menopauzy w organizmie kobiety zachodzi bardzo wiele zmian. Przede wszystkim niekorzystnych, ponieważ znacząco zwiększa się ryzyko rozwoju różnych chorób. Jakich? M.in. choroby wieńcowej i właśnie nadciśnienia tętniczego.
Pojawiające się znienacka uderzenia gorąca, piekące uszy, zaczerwienienie na twarzy i szyi. Uczucie ognia, które szybko rozprzestrzenia się po policzkach i dekolcie, pulsowanie i palenie w głowie – jakby zaraz miał w niej nastąpić jakiś wybuch. Do tego jeszcze bezsenne noce przeplatane napadami gorąca i potów.
To typowe objawy menopauzy, ale nigdy nie można wykluczyć nałożonych na nie objawów nadciśnienia tętniczego. Dlatego warto wykonywać pomiary ciśnienia w domu lub przy okazji kontrolnych wizyt lekarskich, by wcześnie rozpoznać chorobę i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Źródła:
21 stycznia 2022