Loading...

19 sierpnia 2022

3 min.

Suplementy na bazie roślin mogą być niebezpieczne? Tak, jeśli połączysz je z tymi lekami

Ry­nek su­ple­men­tów die­ty jest ogrom­ny i sta­le ro­śnie. Chęt­nie ku­pu­je­my pre­pa­ra­ty na od­por­ność, wi­tal­ność, po­pra­wia­ją­ce na­strój, tra­wie­nie, pa­mięć, na do­bry sen. Szcze­gól­nie su­ple­men­ty po­cho­dze­nia ro­ślin­ne­go trak­tu­je­my jako bez­piecz­ne, bo prze­cież to, co stwo­rzy­ła Mat­ka Na­tu­ra musi być za­wsze do­bre.

Karolina Zych-Rozpędowska

Nie­ste­ty wy­cią­gi ro­ślin­ne poza swo­im proz­dro­wot­nym dzia­ła­niem, wy­wo­łu­ją też ne­ga­tyw­ne skut­ki, po­nie­waż wcho­dzą w in­te­rak­cje z roż­ny­mi le­ka­mi sto­so­wa­ny­mi w le­cze­niu cho­rób prze­wle­kłych.

Dziu­ra­wiec

Bar­dzo po­pu­lar­ny skład­nik her­ba­tek uspo­ka­ja­ją­cych, dzia­ła prze­ciw­de­pre­syj­ne, roz­kur­czo­wo ale nie­ste­ty wcho­dzi też w in­te­rak­cje z wie­lo­ma le­ka­mi. Pre­pa­ra­tów z dziu­raw­ca po­win­ny wy­strze­gać się oso­by sto­su­ją­ce leki:

  • prze­ciw­za­krze­po­we – war­fa­ry­na, nowe do­ust­ne leki prze­ciw­za­krze­po­we typu da­bi­ga­tran, ri­wa­rok­sa­ban;
  • psy­chia­trycz­ne – ben­zo­dia­ze­pi­ny ami­tryp­ty­li­na;
  • dwu­skład­ni­ko­we środ­ki an­ty­kon­cep­cyj­ne;
  • im­mu­no­su­pre­syj­ne, sto­so­wa­ne w te­ra­pii no­wo­two­rów – ta­mok­si­fen, cy­klo­spo­ry­na;
  • ob­ni­ża­ją­ce cho­le­ste­rol – sim­wa­sta­ty­na, ator­wa­sta­ty­na;
  • an­ty­aryt­micz­ne – di­gok­sy­nę, iwa­bra­dy­ny, we­ra­pa­mil.

Żeń-szeń

Czę­sto wy­stę­pu­je w pre­pa­ra­tach po­pra­wia­ją­cych wi­tal­ność, zwięk­sza­ją­cych to­le­ran­cję stre­su, an­ty­ok­sy­da­cyj­nych, prze­ciw­sta­rze­nio­wych i dłu­go moż­na by jesz­cze wy­mie­niać.

Jed­nak mimo że ten ce­nio­ny od ty­się­cy lat ko­rzeń wy­ka­zu­je wie­le po­zy­tyw­ne­go dzia­ła­nia, to nie­ste­ty od­dzia­łu­je też z in­ny­mi le­ka­mi. Pre­pa­ra­tów z żeń­sze­niem po­win­ny szcze­gól­nie uni­kać oso­by sto­su­ją­ce:

  • leki prze­ciw­za­krze­po­we (war­fa­ry­na, nowe do­ust­ne leki prze­ciw­za­krze­po­we typu da­bi­ga­tran, ri­wa­rok­sa­ban),
  • leki prze­ciw­płyt­ko­we – aspi­ry­na, clo­pi­do­grel.

Żeń­szeń sto­so­wa­ny jed­no­cze­śnie z tymi le­ka­mi może spo­wo­do­wać nie­bez­piecz­ne dla zdro­wia krwa­wie­nia!

Mi­ło­rząb ja­poń­ski

Czę­sty do­da­tek do su­ple­men­tów po­pra­wia­ją­cych pa­mięć i kon­cen­tra­cję. Wcho­dzi w licz­ne i nie­ko­rzyst­ne in­te­rak­cje z le­ka­mi, dla­te­go po­win­ni go uni­kać pa­cjen­ci sto­su­ją­cy:

  • leki prze­ciw­za­krze­po­we – war­fa­ry­na, nowe do­ust­ne leki prze­ciw­za­krze­po­we typu da­bi­ga­tran, api­ka­sa­ban, ri­wa­rok­sa­ban;
  • leki prze­ciw­płyt­ko­we – aspi­ry­na, clo­pi­do­grel, ti­ka­gre­lor;
  • osła­nia­ją­cych żo­łą­dek – ome­pra­zol, eso­me­pra­zol;
  • na nad­ci­śnie­nie – am­lo­dy­pi­na, fe­lo­dy­pi­na, dil­tia­zem;
  • prze­ciw­lę­ko­wym – ben­zo­dia­ze­pi­ny.

Szcze­gól­na uwa­gę na­le­ży zwró­cić na po­łą­cze­nia mi­ło­rzę­bu i le­ków prze­ciw­krze­pli­wych. Jed­no­cze­sne sto­so­wa­nie su­ple­men­tu i le­ków gro­zi po­wi­kła­nia­mi krwo­tocz­ny­mi.

Sok z żu­ra­wi­ny

Sto­so­wa­ny wspo­ma­ga­ją­cą w na­wra­ca­ją­cych za­ka­że­niach dróg mo­czo­wych, ma za za­da­nie za­kwa­sić mocz. Ten po­zor­nie nie­win­ny sok nie­ste­ty też wcho­dzi w in­te­rak­cje z le­ka­mi. Dla­te­go soku nie po­win­ny pić oso­by le­czo­ne:

  • le­ka­mi ob­ni­ża­ją­cy­mi cho­le­ste­rol – ator­wa­sta­ty­na, sim­wa­sta­ty­na;
  • le­ka­mi prze­ciw­za­krze­po­wy­mi – war­fa­ry­na, ace­no­cu­ma­rol.

Ostro­pest pla­mi­sty

Za­wie­ra sy­li­ma­ry­nę i jest sto­so­wa­ny jako su­ple­ment po­pra­wia­ją­cy czyn­ność wą­tro­by, trzust­ki, wpły­wa­ją­cy po­zy­tyw­nie na tra­wie­nie, cu­kry itp. Ostro­pest wcho­dzi w in­te­rak­cje z:

  • le­ka­mi ob­ni­ża­ją­cy­mi cho­le­ste­rol – ator­wa­sta­ty­na, sim­wa­sta­ty­na;
  • le­ka­mi prze­ciw­grzy­bi­czy­mi np. flu­ko­na­zol;
  • le­ka­mi prze­ciw­bó­lo­wy­mi np. tra­ma­dol;
  • do­ust­ny­mi le­ka­mi prze­ciw­za­krze­po­wy­mi – ri­wa­rok­sa­ban, api­ka­sa­ban, da­bi­ga­tran.

Je­żów­ka pur­pu­ro­wa

Ro­śli­na wy­stę­pu­ją­ca w su­ple­men­tach na po­pra­wę od­por­no­ści. Nie po­win­na być sto­so­wa­na u pa­cjen­tów, któ­rzy prze­wle­kle sto­su­ją aspi­ry­nę, po­nie­waż zwięk­sza ry­zy­ko krwa­wie­nia.

Na­le­ży uni­kać jej sto­so­wa­nia z pa­ra­ce­ta­mo­lem, po­nie­waż je­żów­ka na­si­la tok­sycz­ność tego po­pu­lar­ne­go leku.

Ash­wa­gan­dha

W ostat­nich la­tach zna­czą­co wzro­sła po­pu­lar­ność tej ro­śli­ny. Pa­cjen­ci na­by­wa­ją su­ple­men­ty z ash­wa­gan­dhą z po­wo­du wła­ści­wo­ści an­ty­ok­sy­da­cyj­nych, prze­ciw­za­pal­nych, po­pra­wia­ją­cych siły wi­tal­ne or­ga­ni­zmu.

Jed­nak ro­śli­na ta wcho­dzi w in­te­rak­cje z le­ka­mi psy­chia­trycz­ny­mi, dla­te­go nie po­win­na być spo­ży­wa­na przez pa­cjen­tów sto­su­ją­cych jed­no­cze­śnie leki o dzia­ła­niu uspo­ka­ja­ją­cym, na­sen­nym czy prze­ciw­pa­dacz­ko­wy­mi.

Waż­ne in­for­ma­cje

Te­mat sto­so­wa­nia su­ple­men­tów jest trud­ny. Bio­rąc pod uwa­gę, ile pie­nię­dzy pa­cjen­ci są w sta­nie za­pła­cić za pre­pa­ra­ty „na wszyst­ko”, trud­no oprzeć się wra­że­niu, że cza­sem bar­dziej wie­rzą wy­bra­nym przez sie­bie su­ple­men­tom niż le­kom wy­pi­sa­nym przez le­ka­rza.

Ry­zy­ko istot­nych in­te­rak­cji wzra­sta wraz z licz­ba sto­so­wa­nych prze­wle­kle le­ków. Szcze­gól­nie nie­bez­piecz­ne jest to wśród se­nio­rów, któ­rzy le­ków sto­so­wa­nych z po­wo­du cho­rób prze­wle­kłych mają kil­ka, a do­dat­ko­wo ła­two ule­ga­ją prze­ka­zom re­kla­my na dzia­ła­ją­ce cuda su­ple­men­ty.

Źró­dło:

Aro­ra G, Aro­ra A, Chau­da­ry V, Kam­li­ja M, Kam­li­ja H. Po­ssi­ble Her­bal-Drug In­te­rac­tions An Evi­den­ced Base Re­view. Al­tern Ther He­alth Med. 2022;28(2):70-77.

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022
suplementy diety

19 sierpnia 2022

3 min.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

ul. Algierska 19W, 03-977 Warszawa. KRS 0001008022, NIP 5252678750, BDO 000108449
© © 2023 Roger Publishing sp. z o.o.