18 sierpnia 2022
Nieprzestrzeganie i przerywanie terapii statynami jest częstym problem obserwowanym nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Dlaczego?
Karolina Zych-Rozpędowska
Jeśli hasło: statyny z przyczyn zdrowotnych wiele Ci mówi, albo jeśli leki te obecne są w życiu bliskiej Ci osoby, to chciałabym, byś na chwilę zatrzymała się przy tym artykule i wzięła go sobie do serca.
Statyny są najczęściej przepisywanymi lekami w terapii hipercholesterolemii, czyli wysokiego stężenia cholesterolu. Nie tylko obniżają stężenia lipidów, ale też zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, stabilizują blaszkę miażdżycową.
Niestety wielu pacjentów samodzielnie rezygnuje z terapii statynami, dlaczego?
Główną przyczyną zaprzestania terapii jest nietolerancja leczenia manifestująca się przede wszystkim objawami mięśniowymi:
Niektóre dane mówią o występowaniu tej nietolerancji nawet u 30% osób stosujących statyny. Ale uwaga! Najnowszej metaanalizie opublikowanej w lutym 2022 r. w European Heart Journal naukowcy stwierdzili, że dane o nietolerancji są przeszacowane i zawyżone.
Przeanalizowano dane ponad 4 milionów pacjentów i potwierdzono, że rzeczywista częstość nietolerancji statyn wynosi około 9,1%.
Oczywiście są pacjenci, którzy rzeczywiście doświadczają mniej lub bardziej dokuczliwych działań niepożądanych statyn. U przeważającej większości jednak, tak zwane działania niepożądane wynikają po prostu z niechęci do leku – wystarczy, że pacjent usłyszy niepochlebne, bazujące na niewiarygodnych publikacjach opinie na temat statyn.
Trend, jaki obserwujemy jest szczególnie niebezpieczny dla pacjentów, którzy już mają swoją historię chorób układu krążenia.
Osoby po zawale, udarze, z zaawansowaną miażdżycą naczyń odstawiając statynę z powodu błahych dolegliwości lub zasłyszanych nieprawdziwych opinii narażają się na powtórne wystąpienie chorób kardiologicznych.
Zawał serca i udar to nie przeziębienie i niestety każdy kolejny epizod powoduje więcej powikłań, dlatego lekarze aż taki nacisk kładą na tzw. profilaktykę wtórną czyli ochronę przed kolejnym zachorowaniem.
Mam więc do Was apel, jeśli wydaje się Wam, że macie do czynienia z nietolerancją na statyny, skonsultujcie się ze swoim lekarzem, nie podejmujcie samowolnych decyzji na podstawie zasłyszanych opinii, czy fałszywych informacji. Oczywiście statyny, tak jak wszystkie leki, mogą powodować działania niepożądane, ale nie powinno być tak, że każdy ból mięśni będzie sprawiał, że pacjenci sami dyskwalifikują ich skuteczne leczenie.
Źródło:
Ibadete Bytyçi, Peter E. Penson, Dimitri P. Mikhailidis, Nathan D. Wong, Adrian V. Hernandez, Amirhossein Sahebkar, Paul D. Thompson, Mohsen Mazidi, Jacek Rysz, Daniel Pella, Željko Reiner, Peter P. Toth, Maciej Banach, on behalf of the Lipid and Blood Pressure Meta-Analysis Collaboration (LBPMC) Group and the International Lipid Expert Panel (ILEP), Prevalence of statin intolerance: a meta-analysis, European Heart Journal, 2022; ehac015, https://doi.org/10.1093/eurheartj/ehac015
18 sierpnia 2022
9 sierpnia 2022
4 maja 2022
7 kwietnia 2022
11 sierpnia 2022