Połknięta guma do żucia zostaje w brzuchu na lata – fakt czy mit?

Co się dzie­je z po­łknię­tą gumą do żu­cia? Le­gen­dy gło­szą, że… zo­sta­je w brzu­chu na lata.

Karolina Zych-Rozpędowska

5 września 2022

2 min.

Kto nig­dy nie po­łknął gumy do żu­cia niech pierw­szy rzu­ci ka­mie­niem! Ja też mam kil­ka na swo­im kon­cie i jak wi­dzi­cie, wszyst­ko ze mną w po­rząd­ku.

Co się dzie­je z po­łknię­tą gumą?

Za­cznę od razu od od­po­wie­dzi i nie będę trzy­mać Was w na­pię­ciu, je­śli przy­pad­ko­wo po­łknie­my gumę do żu­cia, nic groź­ne­go się nie sta­nie. Guma czę­ścio­wo ule­ga tra­wie­niu, ale jak wia­do­mo, nie ma w niej nic, co było by war­to­ścio­we dla or­ga­ni­zmu.

Po po­łknię­ciu guma tra­fia do żo­łąd­ka. Soki tra­wien­ne mają na nią jed­nak nie­wiel­ki wpływ, dla­te­go w po­sta­ci tyl­ko odro­bi­nę roz­drob­nio­nej prze­cho­dzi przez ko­lej­ne czę­ści prze­wo­du po­kar­mo­we­go, by osta­tecz­nie zo­stać z nie­go wy­da­lo­na.

To, jak dłu­go guma bę­dzie prze­cho­dzi­ła od jamy ust­nej do od­by­tu jest zmien­ne i za­le­ży od wie­lu czyn­ni­ków. Pew­ne jest na­to­miast to, że po­łknię­ta guma nie bę­dzie za­le­ga­ła w na­szym prze­wo­dzie po­kar­mo­wym la­ta­mi.

Po­ten­cjal­nie guma do żu­cia (lub kil­ka gum po­łknię­tych jed­no­cze­śnie) może spo­wo­do­wać nie­droż­no­ści w prze­wo­dzie po­kar­mo­wym. Jed­nak w prak­ty­ce nasz układ tra­wien­ny po­tra­fi ra­dzić so­bie z cięż­ko­straw­nym je­dze­niem, pest­ka­mi, małą mo­ne­tą czy kloc­kiem lego (na co oczy­wi­ście na­le­ży uwa­żać).

Karolina Zych-Rozpędowska

5 września 2022

2 min.
ul. Algierska 19W, 03-977 Warszawa. KRS 0001008022, NIP 5252678750, BDO 000108449
© © 2025 Roger Publishing sp. z o.o.
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania, korzystania z narzędzi analitycznych (Google Analytics). Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, kliknij w przycisk „Rozumiem i akceptuję”