17 maja 2022
Według naukowców z NYU College of Dentistry wapowanie (czyli inhalowanie) i e-papierosy zmieniają skład bakterii (mikrobiom) jamy ustnej i mogą odgrywać rolę w rozwoju chorób dziąseł.
Karolina Zych-Rozpędowska
Naukowcy zbadali zdrowie jamy ustnej 84 dorosłych osób z trzech grup:
Chorobę dziąseł oceniano za pomocą 2 badań stomatologicznych w odstępie 6 miesięcy, podczas których pobrano próbki płytki nazębnej w celu analizy obecnych bakterii.
*E-papierosy i zawarte w nich substancje chemiczne zmieniają mikrobiom jamy ustnej i zakłócają równowagę bakterii, stwarzając zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej.
Naukowcy przeanalizowali bakterie znalezione w próbkach płytki nazębnej i ustalili, że użytkownicy e-papierosów mają inny mikrobiom niż palacze i osoby niepalące.
Szczególnie takie bakterie jak Fusobacterium i Bacteroidales, o których wiadomo, że są związane z chorobą dziąseł – to właśnie one dominowały w jamie ustnej użytkowników e-papierosów.
*Jeśli chodzi o wapowanie, to jest ono związane z różnymi poziomami cytokin, czyli białek które pomagają regulować układ odpornościowy. Niektóre cytokiny są związane z brakiem równowagi w bakteriach jamy ustnej i mogą pogorszyć choroby dziąseł, czyniąc je bardziej podatnymi na stany zapalne i infekcje.
Tradycyjne papierosy badane są od wielu lat, wapowanie i e-papierosy to stosunkowo nowe produkty, dlatego należy szczególną uwagę skupić na ich szkodliwości.
Źródła:
17 maja 2022
19 sierpnia 2022
5 maja 2022
1 lipca 2022
13 września 2022