23 maja 2022
Pewnie kojarzycie różne reklamy produktów kosmetycznych 2w1, albo rozwiązania, które dzięki dodatkowym efektom ubocznym działają „cuda” w naszym organizmie.
Dorota Święch
Dziś mamy dla Was historię z bardzo podobnym morałem, z tą jednak różnicą, że skuteczność przebadanej substancji, o której mowa w artykule, została potwierdzona wieloletnimi badaniami.
Poznajcie historię niezwykłej substancji – która od leku na cukrzycę stała się również lekiem wspomagającym leczenie otyłości.
Lek ze względu na swój korzystny wpływ na poziom glukozy we krwi, został pierwotnie zarejestrowany do leczenia cukrzycy typu 2 (od 2009 r. w Europie i od 2010 r. w Stanach Zjednoczonych) w dawce 1,8 mg. Jako, że potwierdzono, że przyczynia się także do redukcji masy ciała, zapoczątkowało kolejne badania kliniczne u chorych na nadwagę i otyłość, którzy jednocześnie nie chorują na cukrzycę.
W efekcie lek został zarejestrowany do wspomagania leczenia otyłości w dawce 3,0 mg:
Należy zaznaczyć, że leczenie otyłości to proces, wymagający zaangażowania pacjenta i wielodyscyplinarnej pomocy lekarzy. Mimo, że dysponujemy obecnie kilkoma terapiami farmakologicznymi, to wcale nie oznacza, że preparat podskórny, czy inna tabletka w magiczny sposób diametralnie odmieni życie pacjenta. Leczenie otyłości to zmiana stylu życia, dopasowane postępowanie dietetyczne i zwiększenie aktywności fizycznej, to również leczenie innych chorób współistniejących.
Dlatego mimo wspaniałych osiągnięć współczesnej medycyny, bez tego kompleksowego wsparcia, sama interwencja farmakologiczne będzie nieskuteczna i nietrwała.
Autorką tekstu jest lekarka w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej, dietetyczka, psychodietetyczka Dorota Święch (@lekarka.psychodietetyczka)
Źródła:
23 maja 2022
19 sierpnia 2022
29 lipca 2022
18 marca 2022
21 marca 2022