9 maja 2022
Jednym ze słynnych domowych sposobów na jęczmień na oku jest pocieranie go złotą obrączką. Okazuje się, że ten stary babciny sposób bardziej szkodzi niż pomaga. Jak przynieść sobie ulgę? Produktem z lodówki!
Karolina Zych-Rozpędowska
Jęczmień to ostre zapalenie gruczołów powiekowych, najczęściej wywołane jest przez bakterię Staphylococcus aureus, czyli przez dość popularnego gronkowca złocistego.
Jęczmień należy do dość często rozpoznawanych chorób oka. Warto tu wspomnieć że często nawracające jęczmienie występują u chorych na cukrzycę, trądzik różowaty i łojotokowe zapalenie skóry.
Wyróżniamy:
Do charakterystycznych objawów jęczmienia należą:
Popularnym domowym sposobem leczenia tego schorzenia jest pocieranie powieki złotem, ale czy to jest skuteczne? Nie bardzo.
W pocieraniu chodzi głownie o masaż i o powstające w trakcie pocierania ciepło. Złoty pierścionek czy obrączka noszone codziennie na palcu nie są zbyt czyste, dlatego zamiast leczyć mogą dodatkowo nadkazić jęczmień.
Do leczenia jęczmienia wykorzystuje się ciepłe, suche okłady, które rozszerzają ujście gruczołu i przyspieszają dojrzewanie jęczmienia.
Nie zaleca się okładów z rumianku, czy herbaty ponieważ mogę podrażnić oko lub wywołać reakcje alergiczną.
Często konieczne może okazać się zastosowanie maści z antybiotykiem – antybiotyki działają na bakterie, a gronkowiec to bakteria. Lecznicze działanie maści można wspomóc ciepłym kompresem – wystarczy już 15 minut.
Co jest idealne do masażu powieki? Ciepłe jajko! Jajko, oczywiście ugotowane i w skorupce swoim kształtem idealnie pasuje do oka, przez co masaż jest bardzo skuteczny w leczeniu jęczmienia.
Często nie wymaga leczenie, zatkany gruczoł opróżnia się sam w ciągu 4 dni.
Zmiana powinna ustąpi po około 1-2 tygodniach leczenia. Jeśli nie ustąpi, to przechodzi w postać przewlekłą, czyli w gradówkę.
Gradówka jest przewlekłym zapalaniem gruczołu tarczkowego, czyli gruczołu Maiboma. Wygląda mniej spektakularnie niż jęczmień – jest najczęściej guzkiem na wewnętrznej stronie powieki, czasem z obecnością zaczerwienienia po stronie zewnętrznej powieki.
Leczenie jest dłuższe niż w przypadku zatkania gruczołów powiekowych i polega na stosowaniu maści antybiotykowych – łącznie z miejscowym masażem – przez okres około 4 tygodni. Jeśli w tym czasie zmiana nie zniknie stosuje się leczenie chirurgiczne.
9 maja 2022