Loading...

6 lipca 2022

2 min.

Jak dobrać odpowiedni probiotyk do danej przypadłości?

Za­pew­ne nie raz sto­so­wa­li­ście sami, bądź po­da­wa­li­ście Wa­szym dzie­ciom pro­bio­ty­ki. Czy wy­bie­ra­li­ście za­wsze ten sam pre­pa­rat? Czy za każ­dym ra­zem do­sto­so­wa­ny do wska­za­nia? A czy zwró­ci­li­ście uwa­gę na to co do­kład­nie za­wie­ra Wasz pro­bio­tyk?

Alicja Jaczewska

Pro­bio­ty­ki za­wie­ra­ją róż­ne drob­no­ustro­je – bak­te­rie lub grzy­by. Jest wie­le szcze­pów bak­te­rii sto­so­wa­nych do pro­duk­cji pro­bio­ty­ków.

  • Po pierw­sze na­le­ży pa­mię­tać, że nie wszyst­kie do­stęp­ne na ryn­ku szcze­py mają w ogó­le ba­da­nia po­twier­dza­ją­ce ich sku­tecz­ność.
  • Po dru­gie, je­śli na­wet sku­tecz­ność da­ne­go pro­bio­ty­ku zo­sta­ła po­twier­dzo­na to za­zwy­czaj dla kon­kret­ne­go wska­za­nia.

Co to zna­czy? Pro­bio­tyk, któ­re­go sku­tecz­ność wy­ka­za­no w skra­ca­niu ostrej bie­gun­ki in­fek­cyj­nej może nie mieć po­twier­dzo­ne­go dzia­ła­nia w przy­pad­ku kol­ki nie­mow­lę­cej.

Dla­te­go nie jest bez zna­cze­nia, jaki pro­bio­tyk ku­pu­je­my. Za­wsze na­le­ży wy­bie­rać taki, któ­re­go sku­tecz­ność w da­nej przy­pa­dło­ści zo­sta­ła po­twier­dzo­na.

War­to też pa­mię­tać, że po­dob­nie jak ku­pu­jąc inne pre­pa­ra­ty w ap­te­ce – war­to de­cy­do­wać się na leki a nie su­ple­men­ty, ewen­tu­al­nie su­ple­men­ty pro­du­ko­wa­ne w stan­dar­dach leku (przez fir­my far­ma­ceu­tycz­ne). Dla­cze­go? W prze­ci­wień­stwie do le­ków, su­ple­men­ty die­ty nie prze­cho­dzą tak ry­go­ry­stycz­nych ba­dań i nie mu­szą speł­niać norm, co po­ka­za­ła kon­tro­la NIKu z 2017 roku.

Na ko­niec chcia­łam do­dać, że po po­wszech­nym „sza­le” na pro­bio­ty­ki, dzię­ki ba­da­niom nad ich za­sto­so­wa­niem w ko­lej­nych wska­za­niach, obec­nie po­wo­li co­raz czę­ściej po­da­je się w wąt­pli­wość za­sad­ność ich sto­so­wa­nia.

Dla przy­kła­du w kil­ku wio­dą­cych ośrod­kach le­cze­nia dzie­ci w Pol­sce w ogó­le nie sto­su­je się pro­bio­ty­ków u pa­cjen­tów, ani w przy­pad­ku an­ty­bio­ty­ko­te­ra­pii ani bie­gun­ki in­fek­cyj­nej. Jaki bę­dzie dal­szy los pro­bio­ty­ków? Czas po­ka­że…

probiotykzaparcie

6 lipca 2022

2 min.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

ul. Algierska 19W, 03-977 Warszawa. KRS 0001008022, NIP 5252678750, BDO 000108449
© © 2023 Roger Publishing sp. z o.o.