30 sierpnia 2022
Zacznijmy od tego, że wokół spożywania jaj przez dzieci istnieje wiele mitów. Tymczasem jajek nie należy się bać. Wręcz przeciwnie – w świetle aktualnych badań naukowych są jednym z najbardziej odżywczych produktów w diecie.
Alicja Jaczewska
Białko jaja jest wzorcowym białkiem ze względu na skład aminokwasów. W żółtku znajduje się za to więcej składników odżywczych, w tym cholesterolu. Jajka zawierają też witaminy – praktycznie wszystkie poza witaminą C.
Jajka można wprowadzać już do diety niemowlęcia, dokładnie tak, jak każdy inny produkt w diecie. Co więcej, nie trzeba rozdzielać białka od żółtka.
Należy pamiętać, że jajka w diecie niemowlaka powinny być dokładnie ścięte – czyli najlepiej ugotowane na twardo albo podane w formie dobrze ugotowanego makaronu jajecznego. Można je również zapiec z innymi produktami np. w formie zapiekanki.
Można je również podać w formie jajecznicy czy omleta, ale należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy nie są surowe.
Co do ilości jaj w diecie dziecka nie ma jednoznacznych wytycznych. Na samym początku rozszerzania diety zaleca się podawać 2 małe jajka w tygodniu. Z czasem można tę ilość zwiększyć do 3-4 w tygodniu.
Spotkałam się również z opinią, że u dzieci bez obciążeń zdrowotnych 1 jajko dziennie jest dopuszczalne, zwłaszcza w przypadku tych, które mają niskie przyrosty masy ciała (np. żółtko jako bogato energetyczny dodatek do zupki).
U dzieci starszych i zdrowych osób dorosłych zalecane jest spożycie do 1 jajka dziennie.
Oczywiście są to ilości orientacyjne, jeśli jednego dnia dziecko zje więcej niż zalecane pół jaja, w kolejnych dniach powinno się je ograniczyć. Warto uważać na jaja ukryte w innych produktach (np. makaronach, ciastach).
Trzeba też pamiętać, że jak już wspomniałam jajko, podobnie jak mięso jest źródłem białka i w diecie powinno pojawiać się zamiennie z innymi produktami zawierającymi ten składnik. A przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek!
Przeczytaj więcej o rozszerzaniu diety dziecka.
30 sierpnia 2022