30 marca 2022
U chłopców autyzm rozpoznawany jest cztery razy częściej niż u dziewczynek. Nie do końca wiadomo, skąd bierze się ta różnica.
Ewa Drozdowicz-Jastrzębska
Ewa Drozdowicz
Możliwe, że lekarze rzadziej rozpoznają autyzm u dziewczynek, bo one rzadziej wykazują „typowe” objawy autyzmu lub lepiej je ukrywają.
Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe, w którym występują zaburzenia komunikacji z otoczeniem i problemy w kontaktach społecznych.
Niektóre objawy autyzmu występują częściej u chłopców w porównaniu do dziewczynek. Dotyczy to np. utrwalonych, rutynowych zachowań lub problemów z kontrolą impulsów.
Objawy te są bardziej widoczne dla otoczenia, niż problemy z komunikacją i nawiązywaniem relacji z otoczeniem. Może być też tak, że dziewczynki wkładają więcej wysiłku w ukrywanie swoich objawów i poświęcają więcej energii na przyswajanie norm społecznych.
Jednak wraz z wiekiem charakter norm relacji społecznych staje się bardziej skomplikowany i nawiązywanie oraz podtrzymywanie relacji z rówieśnikami może być trudniejsze. Dlatego część z nich otrzymuje diagnozę autyzmu dopiero w wieku nastoletnim.
Autorką artykułu jest lek. Ewa Drozdowicz-Jastrzębska, lekarz psychiatra w trakcie specjalizacji.
Źródła:
30 marca 2022
5 września 2022
10 czerwca 2022
29 lipca 2022
20 czerwca 2022