27 września 2022
Nasze działania już od przygotowań do ciąży, okresu ciąży i dorastania dziecka wpływają na jego zdrowie, sprawdź jakie znaczenie mają nasze wybory żywieniowe.
Dorota Święch
Wiele kobiet w ciąży czuje się zagubionych i to naturalne, że pojawiają się u Was takie pytania i wątpliwości, w końcu zależy Wam na zdrowiu dziecka.
Nasze wybory żywieniowe, dieta w ciąży są niezwykle ważne, bo nie tylko wpływają na proces prawidłowego rozwoju płodu i zdrowie matki, ale odgrywają również ważną rolę w przyszłości dziecka. Zarówno zbyt wysoka jak i zbyt niska masa ciała ciężarnej może wpływać na rozwój i wzrastanie dziecka, które jest wyznacznikiem jego stanu odżywienia.
Nieprawidłowy rozwój zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2 w wieku dorosłym. Epidemiolog Dawid Barker wykazał, iż niedożywienie kobiety w trakcie ciąży może prowadzić do występowania otyłości u dziecka oraz groźnych powikłań będących jej następstwem.
Co więcej, kształtowanie preferencji smakowych dziecka następuje już w II trymestrze ciąży, gdy zaczyna połykać wody płodowe, do których mogą przenikać smaki produktów zjadanych przez mamę. To pierwsze smakowe doświadczenia malucha, które mogą kształtować jego przyszłe wybory.
Wraz z rozwojem naszego dziecka, warto pamiętać, jak ważne jest wprowadzanie prawidłowych nawyków żywieniowych od początku rozszerzania diety. Pamiętajcie wówczas o kilku pomocnych zasadach:
Troska o dziecko i o jego zdrowy start na etapie jego usamodzielniania, nie powinny wykluczać współdziałania. To my proponujemy dziecku posiłek, ale to ono wybiera co z tego zje i w jakiej ilości. Nigdy nie zmuszajmy dziecka. Ważna jest cierpliwość, dawanie dobrego przykładu i tłumaczenie.
W profilaktyce nadwagi i otyłości ważny jest także właściwie dopasowany do wieku dziecka wysiłek fizyczny, najlepiej w formie zabawy oraz ograniczanie czasu spędzanego biernie np. przed telewizorem, telefonem, komputerem.
Niestety dane są alarmujące, polskie dzieci tyją najszybciej w całej Europie. Jeśli my, dorośli nie pomożemy naszym dzieciom i w porę nie zareagujemy, przyczynimy się do tego, że w przyszłości będą chorującymi na otyłość dorosłymi z licznymi powikłaniami zdrowotnymi, psychologicznymi i społecznymi.
Dlatego zachęcam Was, budujmy w dzieciach zdrowe nawyki i przekonania na temat odżywiania, relacji z jedzeniem, nie tylko przekazując informacje, ale przede wszystkim dając im przykład. Zależy nam przecież, by zdrowo rosły, były pełne energii do zabawy i chętne do poznawania świata.
Nasze działania już od przygotowań do ciąży, okresu ciąży i dorastania dziecka wpływają na jego zdrowie, na to, by był kiedyś cieszącym się dobrym samopoczuciem dorosłymi, który chętnie podejmuje się nowych wyzwań i realizuje własne celów. W ujęciu ogólnym takie działania budują zdrowe, świadome społeczeństwo.
Źródła:
27 września 2022