7 kwietnia 2022
Wykazano, że stwierdzenie niektórych nieprawidłowości płodu w obrębie układu moczowego, serca, mózgu oraz innych narządów wykrywane w USG prenatalnym, może sygnalizować zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD, autism spectrum disorder).
Ewa Drozdowicz-Jastrzębska
Ewa Drozdowicz
Badanie przeprowadzone w Ben-Gurion University of the Negev, Beer Sheva, w Izraelu pokazuje, że niektóre przejawy autyzmu mogą być wykrywalne w trakcie USG już w II trymestrze (w tzw. USG połówkowym).
Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe, w którym występują problemy w komunikacji społecznej oraz sztywne i powtarzające się zachowania. Typowe objawy autyzmu zwykle objawiają się w 2. roku życia.
Wczesne wykrycie i odpowiednie interwencje terapeutyczne poprawiają rokowanie co do funkcjonowania i jakości życia osób z autyzmem.
Dlatego trwają badania dotyczące możliwie najwcześniejszego zidentyfikowania objawów autyzmu, które mogą być widoczne już w 1. roku życia. Badanie przeprowadzone w Izraelu być może pomogłoby jeszcze wcześniej zidentyfikować grupę dzieci o podwyższonym ryzyku autyzmu.
W badaniu porównano wyniki USG w trzech grupach:
Okazało się, że w grupie dzieci z autyzmem anomalie stwierdzane w USG występowały istotnie częściej. Większość stwierdzanych anomalii dotyczyło budowy układu moczowego, serca, głowy i mózgu.
Wnioski z badań wydają się potwierdzać, że autyzm zaczyna się jeszcze przed urodzeniem i to powinno przyczyniać się do obalania szkodliwych mitów na temat genezy autyzmu np. związku ze szczepieniami.
Opracowanie narzędzia do wczesnego, prenatalnego wykrywania „markerów” autyzmu mogłoby pomóc w opracowaniu wspierających rozwój strategii od samych narodzin i zwiększających szansę na optymalne funkcjonowanie w przyszłości.
Źródło:
Regev O, Hadar A, Meiri G, Flusser H, Michaelovski A, Dinstein I, Hershkovitz R, Menashe I. Association between ultrasonography foetal anomalies and autism spectrum disorder. Brain. 2022 Jan 17:awac008. doi: 10.1093/brain/awac008.
7 kwietnia 2022