W tej jednej, niezwykle istotnej kwestii nie możesz dać się oszukać. Dopilnuj babcię, dziadka czy innego bliskiego Ci seniora, aby stosował się do lekarskich zaleceń, a w razie potrzeby wytłumacz, dlaczego to takie ważne.
Karolina Zych-Rozpędowska
Czy wiesz, dlaczego regularne przyjmowanie leków jest tak ważne i dlaczego warto o tym edukować również osoby starsze?
Przeciętny senior przyjmuje codziennie około siedmiu różnych leków (zarówno przepisanych na receptę, jak i tych dostępnych bez recepty), nic więc dziwnego, że może być mu trudno je zapamiętać i poprawnie dawkować.
Niestety bardzo często Twój bliski zapomina też, że regularne przyjmowanie leków w istotny sposób wpływa na skuteczność terapii, utrzymanie dobrego stanu zdrowia oraz redukcję ryzyka hospitalizacji z powodu zaostrzenia choroby.
Oczywiście teraz nie chodzi o to, żebyś wczuła się w rolę profesora medycyny i wprowadziła surowy reżim w rodzinie. Warto byś miała świadomość, że przyczyn dlaczego tak się dzieje może być naprawdę wiele:
zwyczajnie zapomina, jest nadal dość aktywny, „wszędzie go pełno” i nie w głowie mu samodyscyplina lekowa,
odstawienie leku poprawiło jego samopoczucie i teraz jest „święcie” przekonany, że leki mu tylko szkodzą,
szybko się poddał, bo nie zauważył natychmiastowego efektu leku,
działanie leku jest dla niego uciążliwe lub lek ma nieakceptowalne skutki uboczne (tak jest często przy lekach odwadniających, pacjenci pomijają dawkę, gdy muszą wyjść z domu),
lek jest dla niego za drogi. To niestety dość częsty problem w kardiologii. Pacjenci biorą tylko połowę dziennej dawki leku przeciwzakrzepowego, bo wtedy starcza im na dłużej, a przy takim dawkowaniu lek jest zwyczajnie nieskuteczny.
Dość teorii, czas na praktykę.
Co zatem możesz zrobić, by poprawić efektywność i regularność stosowania leków przez bliskiego Ci seniora?
przede wszystkim powtórz mu jak, ważne jest dla Ciebie jego zdrowie i jak bardzo zależy Ci, by o siebie dbał,
na spokojnie postaraj się wytłumaczyć, czym może grozić niestosowanie leków lub brak regularności,
warto mu podpowiedzieć, by powiązał przyjmowanie leków z codzienną rutyną, taką jak mycie zębów, przygotowywanie się do snu, porą posiłku,
może pomocne wydadzą się tabele z rozpisanymi dawkami i rubryczkami na zaznaczenie czy dany lek został przyjęty,
sprezentuj mu pojemnik na leki. To niedrogi „gadżet” – dostępne są opakowania dzienne i tygodniowe z podziałką na pory dnia. Kiedy będzie posiadał takie pojemniki, Tobie łatwiej będzie sprawdzić np. wieczorem czy przyjął wszystkie leki,
jeśli masz taką możliwość – pokryj koszty części leków. Niestety nie wszystkie preparaty są refundowane lub darmowe, niektóre, szczególnie te nowoczesne mają wysokie ceny, często przekraczające możliwości finansowe seniorów.