22 sierpnia 2022
Coraz więcej uwagi poświęca się zdrowiu psychicznemu matek, jednak nie powinniśmy zapominać również o młodych ojcach. Oni także mogą cierpieć na depresję po porodzie.
Ewa Drozdowicz-Jastrzębska
Ewa Drozdowicz
Badania przeprowadzone w USA wykazały, że 5-10% mężczyzn jest narażonych na depresję poporodową. Ryzyko jej wystąpienia u młodych ojców wielokrotnie wzrasta, gdy ich partnerka również choruje.
Chociaż mężczyźni nie doświadczają biologicznych zmian związanych z porodem, pojawienie się nowego członka rodziny może diametralnie zmieniać również ich sytuację życiową.
Objawy mogą obejmować typowy zespół depresyjny z obniżeniem nastroju, większą męczliwością i brakiem zainteresowań, ale mogą występować też drażliwość, impulsywność, zachowania ryzykowne, a także zwiększone skargi na problemy zdrowotne, takie jak dolegliwości żołądkowe czy bóle głowy.
Depresja u mężczyzn może być trudna do zidentyfikowania, bo wielu z nich nie czuje przyzwolenia do okazywania swoich negatywnych uczuć, obawia się stygmatyzacji i braku zrozumienia.
W praktyce mężczyźni dłużej zwlekają z szukaniem pomocy lekarskiej, ważne więc żeby przełamywać bariery i opory związane ze zgłoszeniem się do specjalisty i wdrożeniem skutecznego leczenia.
Warto podkreślić, że zdrowie ojców również ma ogromne znaczenie, gdyż wiele badań wykazuje, że partnerskie zaangażowanie mężczyzn w opiekę nad dziećmi ma pozytywny wpływ na ich rozwój emocjonalny i intelektualny we wczesnych latach życia.
Źródło:
Brandon Eddy, Von Poll, Jason Whiting, Marcia Clevesy. Forgotten Fathers: Postpartum Depression in Men. Journal of Family Issues, 2019; 0192513X1983311 DOI: 10.1177/0192513X19833111
22 sierpnia 2022