3 czerwca 2022
Wśród pacjentów z cukrzycą kobiety są tak samo narażone na zaburzenia seksualne, jak mężczyźni, ale ich problemy w tej sferze życia są często pomijane.
Karolina Zych-Rozpędowska
Niedawne badanie prowadzone przez belgijskich naukowców na grupie ponad 750 dorosłych z cukrzycą wykazało:
zgłosiło dysfunkcje seksualne.
Dysfunkcja seksualna występowała częściej u kobiet z cukrzycą typu 1 (na poziomie 36%) w porównaniu z 26% u osób z cukrzycą typu 2. Najczęściej zgłaszanymi problemami były:
Ponadto, kobiety zgłaszały różnego rodzaju niepokoje seksualne związane ze strachem przed hipoglikemią w trakcie współżycia (niski cukier), czy wyglądem swojego ciała.
Niewiele kobiet dysfunkcje seksualne wiąże z rozpoznaną cukrzycą. Wynika to po części z nieświadomości. Tematy „seksualne” najczęściej poruszane w gabinetach lekarskich to antykoncepcja, hormonalna terapia menopauzy, zaburzenia miesiączkowania, infekcje intymne, nawracajcie zakażenia układu moczowego.
Pytanie mężczyzny o zaburzenia erekcji w gabinecie jest naturalne, bo wśród lekarzy świadomość wpływu miażdżycy czy cukrzycy na dysfunkcje seksualne u mężczyzn jest czymś normalnym.
Natomiast wiedza, że kobieta może mieć zmniejszone libido, czy odczuwa suchość w pochwie z powodu tak powszechnej choroby, jak cukrzyca jest już zdecydowanie mniejsza.
Zła kontrola cukru, czy długoletnia cukrzyca uszkadzają naczynia krwionośne oraz nerwy, a to powoduje zmniejszony przepływ krwi i zaburzenia czucia. Dodatkowo u kobiet w zaburzeniach sfery seksualnej dochodzą czynniki psychologiczne: stres, negatywna ocena własnego ciała, obniżona samoocena. U kobiet z cukrzycą częściej rozpoznawana jest też depresja.
Aktywność seksualna jest korzystna dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Dlatego nie należy bagatelizować problemów sfery intymnej.
Źródła:
3 czerwca 2022
7 kwietnia 2022
25 lutego 2022
20 kwietnia 2022
14 marca 2022