8 lutego 2022
Czy wiedziałaś, że prawie 4000 kobiet w Polsce rocznie dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy? Za 70% przypadków odpowiadają najbardziej onkogenne typy wirusa HPV. Niezwykle ważne jest więc, abyś regularnie, najlepiej co 1-3 lata, wykonywała cytologię i test DNA HPV.
Martyna Szopa-Krupińska
HPV to wirus brodawczaka ludzkiego. Występuje aż 150 jego typów. Wśród nich znajdują się rodzaje wysokoonkogenne, zwiększające ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory (rak szyjki macicy, odbytu, jamy ustnej) oraz typy niskoonkogenne, które mogą powodować powstanie brodawek płciowych u kobiet i mężczyzn.
Wirus HPV występuje powszechnie, a zarażamy się nim najczęściej przez kontakty seksualne.
Najbardziej onkogenne typy wirusa HPV, oznaczone symbolami 16 i 18, odpowiadają za około 70% przypadków raka szyjki macicy.
Na szczęście, mamy dostępną profilaktykę w postaci szczepień przeciwko HPV oraz coraz lepsze metody diagnostyczne i algorytmy do wykrywania zakażenia.
Co możesz zrobić dla siebie? Regularnie, najlepiej co 1-3 lata, wykonuj cytologię i test DNA HPV.
Mimo, ze dostępna jest profilaktyka, to w Polsce w 2020 roku wykryto 3862 przypadków raka szyjki macicy, który zajmuje 6. miejsce (!) wśród nowotworów złośliwych. Zmarło z tego powodu 2137 kobiet.
Źródło:
http://onkologia.org.pl/nowotwory-szyjki-macicy-kobiet/
Najczęściej chorują kobiety w wieku 45-65 lat, zapadalność poniżej 20. roku życia jest niska, jednak choroba rozwija się przez wiele lat. A wykrycie jej na wczesnym etapie umożliwia całkowite wyleczenie.
Dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli szczepienie i określenie statusu zakażenia wirusem HPV oraz adekwatna diagnostyka szyjki macicy, obejmująca zależnie od wskazań cytologię, kolposkopię lub pobranie wycinków z szyjki w celu badania histopatologicznego.
8 lutego 2022