21 września 2019
Czy krwawienie z nosa u dziecka zawsze jest powodem do niepokoju?
Alicja Jaczewska
Krwawienia z nosa u dzieci zdarzają się stosunkowo często, najczęściej w grupie wiekowej 6-8 lat, sporadycznie przed ukończeniem 2. rż. Są związane z przerwaniem ciągłości naczyń i śluzówki nosa. Mogą być wynikiem urazu (dłubanie w nosie!, złamanie nosa), stanu zapalnego lub wysychania błony śluzowej nosa. Do rzadkich przyczyn należą zalegające ciało obce lub guz nosa czy nosogardła. Czasem mogą być efektem ogólnoustrojowej choroby, ale o tym później.
To, co krwawi najczęściej, bo w aż 90% przypadków, to znajdujący się w przedniej części nosa (a konkretnie przegrody) splot naczynek zwany splotem Kiesselbacha. Krwawienia z części tylnej występują dużo rzadziej, często są związane z urazami twarzowo-czaszkowymi i zwykle są poważniejsze.
Krwawienia z nosa u dzieci na ogół nie są groźne, ustępują samoistnie i wymagają minimalnej interwencji.
Bo choć może się wydawać, że krew wówczas nie leci, to jest inaczej. Spływa po tylnej ścianie gardła, co może spowodować krztuszenie się dziecka i zachłyśnięcie. Nawet jeśli krew nie trafi do dróg oddechowych, będzie połknięta przez dziecko.
A obecność krwi w przewodzie pokarmowym może skutkować bólem brzucha, wymiotami, fusowatymi wymiotami czy czarnym zabarwieniem stolca, co dodatkowo może utrudnić diagnostykę i rozróżnienie izolowanego krwawienia z nosa od takiego, któremu towarzyszy krwawienie z przewodu pokarmowego.
Należy zgłosić się do lekarza – najlepiej laryngologa. Zdaję sobie sprawę z tego, że niełatwo „od ręki” dostać się do lekarza specjalisty, w tym do laryngologa. Dlatego w praktyce najczęściej będzie to SOR szpitala z oddziałem laryngologicznym. I aktywny krwotok z nosa jest podstawą, żeby się do szpitala udać.
Natomiast samo to, że krew leciała dziś rano albo wczoraj wieczorem, ale sama szybko przestała wskazaniem do zgłoszenia się do szpitala nie jest.
Po pierwsze oczyści jamy nosa i postara się uwidocznić miejsce krwawienia a następnie je zatamować. Sposobów jest kilka:
Czy krwawienie z nosa wymaga wykonania dodatkowych badań? To zależy. Po pierwsze od stanu ogólnego. Jeśli dziecko jest w złym stanie, jest po urazie, wtedy przyczyną może być poważniejsza.
Natomiast w przypadku dzieci ogólnie zdrowych, którym nic nie dolega, poza tym, że zakrwawiły z nosa, postępowanie diagnostyczne będzie zależało od danych z wywiadu:
Oraz badania lekarskiego:
Biorąc pod uwagę te objawy przedmiotowe i podmiotowe lekarz może zadecydować o konieczności wykonania badań, np.
Podsumowując – jeśli niepokoją Cię krwawienia z nosa u Twojego dziecka, warto skonsultować się z pediatrą – wstępnie oceni jaka może być ich przyczyna i w razie konieczności skieruje na badania diagnostyczne lub do laryngologa.
21 września 2019