23 września 2022
Nowotwory u dzieci mogą rozwijać się niezwykle dynamicznie i dawać nieco inne objawy niż u dorosłych. Jak zachować czujność onkologiczną i które objawy powinny zwrócić naszą szczególną uwagę?
Alicja Jaczewska
Wrzesień to Miesiąc Świadomości Nowotworów Dziecięcych. Co roku w Polsce u około 1200-1300 dzieci diagnozowane są nowotwory. Dane te pokazują, że choroby onkologiczne nie oszczędzają również najmłodszych i stanowią drugą przyczyną zgonów w grupie pediatrycznej.
Nowotwory to zawsze bardzo trudny temat. Tym bardziej jeśli dotyczą dzieci. Jednym z największych wyzwań jest wczesne ich rozpoznanie, a to nadal zbyt często pada w zaawansowanym stadium rozwoju choroby.
Diagnoza wiąże się na ogół z dramatem całych rodzin. Opiekunów ogarnia strach, złość, poczucie bezsilności i wachlarz wielu innych emocji.
Myślę, że powszechna jest wiedza o tym, że w przypadku nowotworów szybsze wykrycie wiąże się z większą szansą na wyzdrowienie. Natomiast nie każdy chyba zdaje sobie sprawę z tego, jak odmienny jest proces nowotworzenia u dzieci w stosunku do dorosłych, a co za tym idzie – dlaczego nie wykonuje się badań profilaktycznych (przesiewowych) w kierunku nowotworów u dzieci tak, jak ma to miejsce u dorosłych (np. w kierunku raka sutka, raka jelita grubego czy raka szyjki macicy).
U dzieci nowotwory rozwijają się zazwyczaj szybko. Najczęstsze z nich – białaczki, stanowiące ponad 1/4 wszystkich rozpoznań – zwykle mają bardzo krótki wywiad, średnio 2-tygodniowy. Sama znam dzieci, które jeszcze miesiąc przed rozpoznaniem miały zupełnie prawidłową morfologię krwi obwodowej. Te, u których ktoś zachował czujność i pomimo prawidłowego „świeżego” wyniku zdecydował się na powtórkę badań miały nieco więcej szczęścia od tych, u których zwlekano, ponieważ diagnostyka „dopiero co była robiona”.
Podobnie jest z innymi nowotworami – część z nich, np. niektóre chłoniaki nieziarnicze mogą rosnąć błyskawicznie.
Dlatego też tak ważne jest, żeby zamiast skupiać się na „badaniach profilaktycznych” (które u dzieci nie są zalecane) obserwować dzieci i nie lekceważyć objawów, które mogą sugerować, że coś się dzieje. A niestety w Polsce duża część nowotworów u dzieci jest rozpoznawana późno. I choć statystyki są coraz lepsze (obecnie szacuje się, że wyleczonych zostanie około 80% dzieci z rozpoznaniem nowotworu złośliwego), to nadal jest wiele do zrobienia na tym polu.
Przede wszystkim wiele z tych objawów jest dość subtelnych i absolutnie niecharakterystycznych. W tej grupie są też i takie, które wydają się dość oczywiste, a jednak pacjenci (czy ich opiekunowie) nadal się z nimi nie zgłaszają do lekarza. Żeby to zobrazować chciałabym Wam przytoczyć kilka przykładów z mojej osobistej praktyki:
Oczywiście, za tzw. „czujność onkologiczną” w dużej mierze odpowiedzialni są pediatrzy i lekarze rodzinni, którzy są lekarzami pierwszego kontaktu i to od nich zależy czy wysuną takie podejrzenie i zlecą konieczne badania/konsultacje: potwierdzające albo wykluczające rozpoznanie nowotworu. Pamiętajcie jednak, że bez rodziców i bez pacjentów zazwyczaj lekarz nie będzie miał nawet podstaw do wysunięcia jakiegokolwiek podejrzeń. Myślę, że najwięcej i najszybciej jesteśmy w stanie osiągnąć wzajemnie się wspierając w ocenie dziecka.
Rodzice poprzez edukację w zakresie niepokojących objawów, obserwację dziecka i niezwlekanie ze zgłoszeniem się do lekarza, gdy coś ich zaniepokoi. Lekarze poprzez sumienne zbieranie wywiadu, dokładne badanie dziecka i niebagatelizowanie obaw rodziców.
Mam świadomość, że duża część objawów, o których Wam tu wspomniałam, ma dość powszechny charakter i może się wiązać z dziesiątkami innych chorób. Dodatkowo brak wyżej wymienionych symptomów nie jest gwarancją tego, że gdzieś tam nowotwór się nie rozwija.
Zależało mi jednak na tym, by Was uświadamiać, jak ważna jest nasza czujność, i jak ogromne znaczenie w każdym nowotworze ma czas. Lepiej sprawdzić coś niepotrzebnie 99 razy, niż ten 1 raz przegapić.
Na koniec pamiętajcie, że współcześnie nowotwory u dzieci, w momencie kiedy zostaną wcześnie rozpoznane, mają naprawdę dobre rokowania, dzięki skutecznemu leczeniu.
23 września 2022
11 lipca 2022
17 sierpnia 2022
29 stycznia 2020
18 października 2022