28 września 2022
Do najczęstszych objawów zaburzeń snu u dzieci należą m.in.: trudności z zasypianiem, problemy z przesypianiem całej nocy, senność w ciągu dnia, chrapanie.
Ewa Drozdowicz-Jastrzębska
Ewa Drozdowicz
Prawidłowy sen jest niezbędny dla rozwoju dziecka, zarówno fizycznego jak i emocjonalnego. Co ważne, sen jest również kluczowy dla prawidłowej pracy układu odpornościowego. Jego zaburzenia wpływają negatywnie na funkcjonowanie dziecka, a także całej rodziny.
Czy wiesz, że niewyspane dziecko może mieć:
Długotrwałe niezaspakajanie potrzeby snu może zwiększać ryzyko otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz zaburzeń lękowych, zaburzeń depresyjnych. Może też wystąpić zespół zaburzeń podobnych do ADHD, co w konsekwencji może prowadzić do gorszych wyników w nauce.
Im młodsze dziecko, tym więcej snu potrzebuje. Struktura snu oraz jego długość zmienia się w zależności od wieku dziecka – najwięcej potrzebują go noworodki, natomiast w kolejnych miesiącach i latach życia następuje spadek długości snu.
Istnieje duża różnica jeśli chodzi o długość i pory drzemek. Zwykle trwają one ok. 1,5 godziny. Większość dzieci rezygnuje z drzemek przed 5. rokiem życia.
W okresie dojrzewania dochodzi do fizjologicznego opóźnienia fazy zasypiania, co jest związane ze zmianami w wydzielaniu melatoniny. Tzw. zespół opóźnionej fazy zasypiania jest najczęstszym zaburzeniem rytmu okołodobowego w populacji dziecięcej i dotyczy nawet 7-16% nastolatków.
Zaburzenie polega na przesunięciu pory zasypiania na późne godziny nocne, nawet miedzy 1 a 6 rano. Przy braku interwencji dorosłych dziecko budzi się i wstaje we wczesnych godzinach popołudniowych. Biorąc pod uwagę obowiązek szkolny oraz fakt, że w większości szkół zajęcia rozpoczynają się ok. godz. 8 rano, opóźniona faza zasypiania prowadzi do:
Może też dojść do obniżenia nastroju, problemów w kontaktach rówieśniczych a nawet wystąpienia myśli i tendencji samobójczych.
Do najczęstszych zaburzeń snu w populacji ogólnej należy bezsenność. Mówimy o niej wtedy, kiedy występują trudności z zasypianiem, utrzymaniem ciągłości snu, czas snu jest zbyt krótki lub jego jakość jest niesatysfakcjonująca, pomimo istnienia odpowiednich warunków do spania. W konsekwencji dochodzi do pogorszenia samopoczucia i funkcjonowania w ciągu dnia.
Do najczęstszych objawów zaburzeń snu u dzieci należą:
Przyczyny bezsenności mogą być różne, czasami mamy do czynienia z nakładaniem się kilku powodów.
U dzieci przede wszystkim należy wykluczyć choroby somatyczne, które mogą prowadzić do pogorszenia jakości snu, takie jak refluks żołądkowo-przełykowy, zapalenia uszu, choroby tarczycy, atopowe zapalenie skóry czy przerost migdałka gardłowego.
Sen może być zaburzony w skutek przyjmowania niektórych leków lub substancji psychoaktywnych, takich jak kofeina, teina, guarana. Bezsenność często towarzyszy zaburzeniom psychicznym, takim jak depresja, choroba dwubiegunowa, zaburzenia lękowe, współwystępuje z innymi zaburzeniami np. ADHD.
Jednak najczęstszą przyczyną zaburzeń snu u dzieci są behawioralne zaburzenia snu, czyli zaburzenia związane ze stylem życia i zachowaniami okołosennymi.
Sporadyczne problemy ze snem mogą wynikać z etapu rozwojowego, gorszego stanu somatycznego związanego np. z infekcją, okazjonalnego zaburzenia w rytmie dnia np. w czasie świąt, wakacji.
Jeżeli zaburzenia utrzymują się dłużej, kilka tygodni – zasięgnijmy rady specjalisty.
W każdym przypadku pierwszym krokiem jest wprowadzenie zasad higieny snu.
Jeżeli pomimo stosowania się do tych zasad dziecko ma problemy z zaśnięciem, może być tak, że kładziemy je spać zbyt wcześnie. Jeżeli dziecko nie zasypia w ciągu ok. 15 min., wyjmijmy je z łóżka, zaproponujmy cichą zabawę i spróbujmy położyć je ponownie za 20-30 min lub wcześniej, jeśli będzie wykazywało oznaki senności.
Jeżeli pomimo prowadzenia tych zasad problemy ze snem utrzymują się, konieczne może być przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki – może być tak, że problemy ze snem są jedynie objawem innych, głębszych problemów ze zdrowiem somatycznym lub psychicznym.
Wiele wskazuje na to, że korzystnie na sen dzieci wpływa:
U dzieci, przeciwnie do dorosłych, przyczyną bezsenności zwykle nie są problemy emocjonalne, ale nieprawidłowa higiena snu. Często plan dnia nie uwzględnia dostatecznej ilości czasu na odpoczynek, nierzadko już przedszkolaki mają liczne zajęcia dodatkowe, brakuje czasu na spokojną zabawę i wyciszenie przed snem. Stawiamy dzieciom wysokie wymagania licząc na to, że się do nich dostosują.
Istnieją duże różnice indywidualne, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na sen. Warto podkreślić, że zapotrzebowanie na sen zależy też od rodzaju aktywności w ciągu dnia – nie powinna być ani zbyt monotonna, nudna, ani zbyt forsowna, intensywna.
Gdy zasady higieny snu są niewystarczające, kolejnym etapem są metody behawioralne, u starszych dzieci elementy terapii poznawczej i technik relaksacyjnych.
Farmakoterapia zaburzeń snu u dzieci należy do ostateczności. Powinna być krótkoterminowa, zindywidualizowana, dostosowana do konkretnego rozpoznania i stanowić uzupełnienie technik behawioralnych.
Ważną kwestią jest czy nie mamy do czynienia z tzw. bezsennością pozorną, która oznacza rozbieżność między oczekiwaniami rodziców a realnym zapotrzebowaniem dziecka na sen.
Czasami w diagnostyce zaburzeń snu wskazane jest wykonanie badań dodatkowych – EEG lub polisomnografii. W polisomnografii oprócz elektrod monitorujących aktywność mózgu, umieszcza się czujniki rejestrujące aktywność mięśni, ruchów gałek ocznych, przepływ powietrza w drogach oddechowych, czynność pracy serca oraz saturacji czyli poziomu natlenowania krwi.
Źródła:
28 września 2022
29 kwietnia 2020
10 lutego 2022
15 listopada 2019
17 sierpnia 2022