Loading...

3 listopada 2022

3 min.

Jak obliczyć termin porodu?

Bar­dzo istot­ne jest do­kład­ne i pra­wi­dło­we wy­zna­cze­nie ter­mi­nu po­ro­du na po­cząt­ku cią­ży, po­nie­waż ma to ogrom­ny wpływ na póź­niej­sze pro­wa­dze­nie cią­ży – dzię­ki temu Twój le­karz pro­wa­dzą­cy może we­ry­fi­ko­wać czy wzra­sta­nie i roz­wój pło­du po­zo­sta­ją w nor­mie. 

Martyna Szopa-Krupińska

Ter­min po­ro­du to jed­na z naj­waż­niej­szych dla cię­żar­nej in­for­ma­cji. Czę­sto po­twier­dza­jąc cią­żę, np. te­stem do­mo­wym, ko­bie­ta od razu chce wie­dzieć, kie­dy naj­praw­do­po­dob­niej uro­dzi się jej dziec­ko.

Na­le­ży pa­mię­tać, że w tym kon­kret­nym dniu ro­dzi się tyl­ko 4-5% dzie­ci. Resz­ta przy­cho­dzi na świat przed lub po tym ter­mi­nie, a nie­któ­re ro­dzą się przed­wcze­śnie, czy­li przed ukoń­czo­nym 37. ty­go­dniem cią­ży.

Przy­bli­żo­ny ter­min po­ro­du okre­śla le­karz w trak­cie pierw­szej wi­zy­ty gi­ne­ko­lo­gicz­nej w cią­ży. Wte­dy za­py­ta Cię o pierw­szy dzień ostat­niej mie­siącz­ki i na tej pod­sta­wie ob­li­czy datę po­ro­du.

Ile trwa cią­ża?

Z za­ło­że­nia pra­wi­dło­wa cią­ża trwa 280 dni, czy­li 40 ty­go­dni. Rze­czy­wi­stym po­cząt­kiem jest mo­ment za­płod­nie­nia, do któ­re­go do­cho­dzi pod­czas po­łą­cze­niu ko­mór­ki ja­jo­wej i plem­ni­ka. Aby do tego do­szło u ko­bie­ty musi na­stą­pić owu­la­cja, w więk­szo­ści przy­pad­ków na­stę­pu­je ona oko­ło 2 ty­go­dnie po ostat­niej men­stru­acji.

Nie za­wsze owu­la­cje są w wy­żej wy­mie­nio­nym ter­mi­nie, a cy­kle mie­siącz­ko­we mogą być nie­re­gu­lar­ne, przez co ta­kie li­cze­nie ter­mi­nu po­ro­du może być nie­ade­kwat­ne i za­wsze po­win­no być zwe­ry­fi­ko­wa­ne pod­czas ba­da­nia USG.

Re­gu­ła Na­ege­le­go

Zna­jąc dzień wy­stą­pie­nia ostat­niej mie­siącz­ki mo­że­my sko­rzy­stać z re­gu­ły Na­ege­le­go, aby ob­li­czyć ter­min po­ro­du:

Pierw­szy dzień ostat­niej mie­siącz­ki – 3 mie­sią­ce + je­den rok + 7 dni

Jed­nak re­gu­ła ta ma za­sto­so­wa­nie tyl­ko w przy­pad­ku re­gu­lar­nych cy­kli mie­siącz­ko­wych.

Na po­dob­nych za­sa­dach funk­cjo­nu­ją po­wszech­nie do­stęp­ne kal­ku­la­to­ry in­ter­ne­to­we po­zwa­la­ją­ce wy­li­czyć wiek cią­ży. Na­le­ży w nich wpi­sać pierw­szy dzień ostat­niej mie­siącz­ki, a one po­da­dzą spo­dzie­wa­ny ter­min po­ro­du.

Na­le­ży pa­mię­tać, że tak ob­li­czo­ny ter­min po­ro­du po­wi­nien być zwe­ry­fi­ko­wa­ny pod­czas USG wy­ko­na­ne­go w I try­me­strze cią­ży, naj­le­piej przed jej 10. ty­go­dniem.

Wie­my, że w tym cza­sie każ­de dziec­ko ro­śnie tak samo, do­pie­ro na póź­niej­szym eta­pie cią­ży tem­po wzro­stu dzie­ci może być róż­ne. Obec­nie zło­tym stan­dar­dem w I try­me­strze cią­ży jest okre­śla­nie wie­ku pło­du na pod­sta­wie wy­mia­ru CRL, czy­li jego dłu­go­ści cie­mie­nio­wo-sie­dze­nio­wej.

W II try­me­strze waż­ne są już po­mia­ry BPD, HC, AC, FL i sza­co­wa­nie masy a nie dłu­gość cie­mie­nio­wo-sie­dze­nio­wa.

CRL w za­leż­no­ści do ty­go­dnia cią­ży

• CRL w 5. ty­go­dniu cią­ży: 2-3 mm,
• CRL w 6. ty­go­dniu cią­ży: 4-9 mm,
• CRL w 7. ty­go­dniu cią­ży: 10-14 mm,
• CRL w 8. ty­go­dniu cią­ży: 15-21 mm,
• CRL w 9. ty­go­dniu cią­ży: 22-30 mm,
• CRL w 10. ty­go­dniu cią­ży: 31-40 mm,
• CRL w 11. ty­go­dniu cią­ży: ~50 mm,
• CRL w 12. ty­go­dniu cią­ży: ~60 mm,
• CRL w 13. ty­go­dniu cią­ży: 65-78 mm,
• CRL w 14. ty­go­dniu cią­ży: 80-105 mm,
• CRL w 15. ty­go­dniu cią­ży: 100-115 mm.

W przy­pad­ku zgod­no­ści lub róż­ni­cy paru dni co do ter­mi­nu wy­li­czo­ne­go z ostat­niej mie­siącz­ki, a ter­mi­nu wy­zna­czo­ne­go z wiel­ko­ści dziec­ka w USG po­zo­sta­je­my przy ter­mi­nie okre­ślo­nym na pod­sta­wie mie­siącz­ki. Na­to­miast, gdy roz­bież­ność jest więk­sza niż 5 dni to zmie­nia­my ter­min na ten okre­ślo­ny pod­czas ba­da­nia USG. 

W przy­pad­ku wy­kry­cia nie­pra­wi­dło­wo­ści, nie­zmier­nie istot­ne jest okre­śle­nie czy dana cią­ża fak­tycz­nie roz­wi­ja się nie­pra­wi­dło­wo, czy też po pro­stu ko­bie­ta za­szła w cią­żę póź­niej i dziec­ko jest mniej­sze, bo jest „młod­sze”.

Nie­pra­wi­dło­we da­to­wa­nie cią­ży może do­pro­wa­dzić do błęd­nych dzia­łań, np. zbyt wcze­sne­go lub póź­ne­go po­ro­du.

poród

3 listopada 2022

3 min.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

ul. Algierska 19W, 03-977 Warszawa. KRS 0001008022, NIP 5252678750, BDO 000108449
© © 2023 Roger Publishing sp. z o.o.