29 marca 2017
Jesteś w ciąży. Są wakacje – chcesz popływać, ale nie wiesz czy to bezpieczne? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania – czy basen sprzyja infekcjom i czy woda w basenie w jakikolwiek sposób szkodzi dziecku.
Nicole Sochacki-Wójcicka
Mamaginekolog
Bardzo wiele pacjentek mnie o to pyta, pytacie o to też wy – więc dziś szybki post na temat, który mi osobiście wydaje się oczywisty, ale już się nauczyłam, że jeżeli chodzi o ciąże to oczywistości nie ma – zatem:
Oczywiście, że można. Nie dość, że można to jest to prawdopodobnie najzdrowsza i najbardziej zalecana aktywność fizyczna dla kobiet ciężarnych.
Dlaczego tak ogólnie pływanie jest zdrowe?
W ciąży dodatkowo:
Pewnie jakbym się skupiła to bym jeszcze kilka argumentów znalazła, dlaczego pływanie jest zalecane w ciąży. Ale może wy chcecie je wypisać z własnego doświadczenia w komentarzach. Będzie mi miło. 🙂
Zanim skończę ten artykuł kilka ważnych konkretów.
Basen jest zdecydowanie najbezpieczniejszy, ale jeżeli stan wody w morzu i w jeziorze jest sprawdzony to można w ciąży także tam pływać. Warto jednak wtedy pływać w towarzystwie i pod okiem ratownika.
Było na ten temat wiele badań i obecnie stosowane chemikalia do dezynfekcji wody basenowej są zupełnie bezpieczne. Nie ma żadnych powiązań pomiędzy pływaniem w basenach publicznych a wadami wrodzonymi (wręcz znalazłam badanie, że kobiety które regularnie pływały rzadziej miały dzieci z wadami – choć nie wiadomo w jakim dokładnie mechanizmie).
Wszystko zależy do temperatury w tych basenach, w ciąży powinniście unikać basenów i jacuzzi z temperaturą powyżej 35 stopni. Nie dość, że pozostawanie w takiej temperaturze powyżej 10 minut może być niekorzystne dla ukrwienia łożyska to dodatkowo w takiej temperaturze dużo łatwiej rozwijają się różne zarazki. Także basenów termalnych w ciąży raczej bym nie zalecała.
Tak, taką sytuacją będzie:
U większości kobiet nie. Ale jeżeli wiesz, że masz tendencje do infekcji pochwy to najlepiej po basenie zastosować probiotyk dopochwowy i stosować go co kilka dni. Probiotyki zapewniają prawidłową florę bakteryjną w pochwie i bardzo skutecznie zapobiegają infekcjom. Jest ich bardzo wiele na rynku, wszystkie są bezpieczne w ciąży.
Nie ma to znaczenia, nie ma konieczności zakrywania brzucha jeżeli tego nie chcesz, możesz założyć swój przedciążowy kostium, jeżeli chcesz zasłonić brzuch to polecam kostiumy dwuczęściowe o kroju tak zwanym tankini – czyli majtki i do tego taka jakby koszulka która dopasowuje się razem waszym rośnięciem do wielkości brzucha.
29 marca 2017