23 marca 2017
To, czy łożysko jest przodujące, lekarz może stwierdzić dopiero po 20. tygodniu ciąży. Przy łożysku przodującym nie powinno się uprawiać sportu, wysiłku fizycznego i nie powinno się współżyć.
Nicole Sochacki-Wójcicka
Mamaginekolog
Łożysko przodujące a łożysko na przedniej ścianie – brzmi bardzo podobnie prawda? Jednak jest to zupełnie coś innego! Jedno jest prawidłowe, a drugie nie. Problem tej nomenklatury mamy chyba tylko w języku polskim. Bardzo często pacjentki w panice mnie pytają:
„ – Skoro mam łożysko z przodu to źle, prawda? Słyszałam, że czeka mnie wtedy leżenie i cesarka.
– Pani ma łożysko na przedniej ścianie a nie przodujące – łożysko jest w idealnym miejscu.”
Takie pytania mam co najmniej raz na tydzień. Natomiast pracując w Anglii nigdy tak nie było. Łożysko na przedniej ścianie to „anterior placenta”, a przodujące to „placenta praevia” – brzmi zupełnie inaczej. Także za ten niepotrzebny stres kobiet w ciąży możemy winić Polonistów. 🙂
Aby wytłumaczyć o co w tym chodzi posłużę się analogią kuchenną.
Macica to kuchnia, a płód to głodne dziecko. Gdzie dziecko szuka pokarmu? W lodówce oczywiście. Zatem łożysko jest lodówką. Teraz wyobraźcie sobie, że lodówka zastawia jedyne drzwi do kuchni (szyjkę macicy) – taka sytuacja, to właśnie łożysko przodujące. Najlepiej chyba jakby się to nazywało „łożysko zagradzające wyjście”.
Dziecko, żeby wyjść musi wywrócić lodówkę albo trzeba je wyciągnąć oknem (cięciem cesarskim). Natomiast łożysko na przedniej ścianie to po prostu lodówka, która stoi na jednej z wolnych ścian w kuchni. Akurat wracając do budowy macicy – będzie to ściana macicy najbliżej mamy brzucha. Łożysko na tylnej ścianie to łożysko najbliżej pleców mamy.
Także o łożysku na przedniej ścianie zapominamy – jest to absolutna norma i takiego łożyska każdemu życzę. A o łożysku przodującym napiszę wam jeszcze kilka słów.
Macie pytania odnośnie łożyska przodującego?
23 marca 2017