Kategoria główna
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o ciąży i porodzie. Jakie badania wykonać, co spakować do torby do porodu, co powinno się znaleźć w wyprawce i jak przygotować się do pobytu w szpitalu.
Podaj dalej
Redakcja
12 grudnia 2022
Jaki jest zakres ryzyka wad genetycznych, przy którym proponujemy testy NIPT? Sprawdź jak wygląda konsultacja wyniku i co warto o nim wiedzieć.
Redakcja
Redakcja
12 grudnia 2022
Redakcja
Po co je robić? Czego oczekiwać? Czy są bezpieczne? Jakich informacji dostarczają? Wokół tematu testów NIPT narosło wiele mitów, czas się z nimi rozprawić.
28 listopada 2022
Redakcja
Czy wiedziałyście, że Polska była jednym z pierwszych krajów w Europie, w którym zaczęto wykonywać testy NIPT? Teraz w naszym kraju jest dostępnych około 10 różnych testów!
21 listopada 2022
Redakcja
Dziś mamy przyjemność zaprosić Cię do kampanii edukacyjnej – „Badania prenatalne krok po kroku”. Zaczynamy od fascynującej wycieczki po laboratorium.
15 listopada 2022
Martyna Szopa-Krupińska
Bardzo istotne jest dokładne i prawidłowe wyznaczenie terminu porodu na początku ciąży, ponieważ ma to ogromny wpływ na późniejsze prowadzenie ciąży – dzięki temu Twój lekarz prowadzący może weryfikować czy wzrastanie i rozwój płodu pozostają w normie.
3 listopada 2022
Martyna Szopa-Krupińska
Suplementacja w ciąży powinna być ukierunkowana i dostosowana do potrzeb danej kobiety, jej chorób przewlekłych, ogólnego stanu zdrowia, masy ciała i stylu życia. Zatem jakie witaminy i suplementy przyjmować w ciąży?
24 października 2022
Nicole Sochacki-Wójcicka
Test NIPT nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla ciąży. To po prostu zwykłe pobranie krwi jak na morfologię. Czym różnią się od siebie wszelkie dostępne badania wolnego płodowego DNA na rynku?
27 września 2022
Martyna Szopa-Krupińska
VBAC (Vaginal Birth After Cesarean Delivery) czyli poród drogami natury po cięciu cesarskim jest jak najbardziej możliwy. Sama próba podjęcia takiego porodu jest określana jako TOLAC (Trial Of Labour After Cesarean Section).
16 września 2022
Redakcja
Systematyczne badania pozwalają monitorować przebieg ciąży, ale czy wiesz kiedy i jakie dokładnie badania należy wykonać? Skorzystaj z przygotowanych przez nas informacji i sprawdź kalendarz badań kontrolnych w ciąży.
10 marca 2022
Martyna Szopa-Krupińska
Dostajemy od Was mnóstwo podobnych wiadomości: „Przyjęłam już 2 dawki szczepienia przeciw COVID-19 (drugą pół roku temu). Niedawno się dowiedziałam, że jestem w ciąży. Szczepić się 3. dawką czy nie? Jeśli tak, to kiedy?” Odpowiadamy!
17 lutego 2022
Ewa Drozdowicz-Jastrzębska
Okres poporodowy jest czasem, w którym rodzice przystosowują się do nowej roli i nowych obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem. Nieprzewidywalny wzorzec snu noworodka, potrzeba częstego karmienia i sprawowania całodobowej opieki prowadzi do wystąpienia niedoboru snu u matek.
16 lutego 2022
Nicole Sochacki-Wójcicka
Połóg to jeden z najgorszych koszmarów kobiety. Walka o utrzymanie laktacji, kilkutygodniowe krwawienie z dróg rodnych, „baby blues”, czyli smutek poporodowy to nie jedyne trudności, którym kobieta musi stawić czoła.
12 lutego 2022
Nicole Sochacki-Wójcicka
Temat, który wraca jak bumerang i o którym na pewno słyszała każda przyszła mama. Jak naprawdę jest z tym USG w ciąży – jest szkodliwe i może uszkodzić płód?
9 lutego 2022
Nicole Sochacki-Wójcicka
Według badań ponad 60% osób wierzy, że poronienie może nastąpić po podniesieniu ciężkiego przedmiotu. Ponad 70% wierzy, że przyczynia się do tego stres. To nieprawda. Co więc może być przyczyną poronienia?
8 lutego 2022
Nicole Sochacki-Wójcicka
Poród przedwczesny to taki, kiedy kobieta rodzi przed skończonym 37. tygodniem ciąży, ale po skończonym 22 tygodniu. U ponad 90% kobiet nie wiemy, która z przyczyn porodu przedwczesnego była tą wybraną.
28 stycznia 2022
Nicole Sochacki-Wójcicka
Nie ma stopniowania cukrzycy ciążowej na „ciężką” czy „lekką”. Niezależnie od tego czy Wasza wartość jest przekroczona o 1mg/dl czy o 30 mg/dl choroba zostaje rozpoznana i najpierw jest leczona dietą i aktywnością fizyczną.
13 stycznia 2022
Nicole Sochacki-Wójcicka
„Wyśpij się w ciąży, potem będzie tylko gorzej, na pewno będziesz mieć chłopca bo piękniejesz…” Z jakimi jeszcze zbędnymi poradami o ciąży i macierzyństwie się spotkałyście?
12 stycznia 2022
Martyna Szopa-Krupińska
Infekcja COVID-19 w ciąży może być bardzo groźna nie tylko dla Ciebie, ale również dla Twojego dziecka, dlatego niezwykle ważne jest, abyś się zaszczepiła. Kiedy? Najlepszym okresem na szczepienie przeciw COVID-19 jest II trymestr.
10 stycznia 2022
Nicole Sochacki-Wójcicka
Jajka to bomba witaminowo-odżywcza – o tym wie każda z nas. W ciąży zaleca się spożywanie przynajmniej 3-4 jajek na tydzień. Ale czy w ciąży wolno ci jeść jajka na miękko? Co z jajkiem w koszulce? Z majonezem? Czy na te 9 miesięcy powinnaś zrezygnować z ulubionego tiramisu i tatara?
14 marca 2021
Redakcja
Za trądzik w ciąży najczęściej odpowiedzialne są hormony. Jak go skutecznie i bezpiecznie leczyć?
11 stycznia 2021
Redakcja
Na zmiany skórne i związany z tym świąd narzeka niemal 40% ciężarnych. Najczęściej związany jest z efektem rozciągania skóry, szczególnie na brzuchu. Ale nie tylko. Może być zwiastunem choroby np. cukrzycy lub zakażenia wirusami wątrobowymi.
18 grudnia 2020
Nicole Sochacki-Wójcicka
Po porodzie obowiązkowo musimy zadbać o swoje ciało. Ale nie dla wyglądu a dla zdrowia! Przeczytaj, jakie ćwiczenia możesz zaczać wykonywać jeszcze w szpitalu – po porodzie siłami natury i po cesarskim cięciu.
17 września 2020
Nicole Sochacki-Wójcicka
Czy czynność tarczycy ma wpływ na powodzenie ciąży? Czy wysokie TSH zwiększa ryzyko poronienia? Odpowiadamy na wszystkie ważne pytania.
27 kwietnia 2020
Nicole Sochacki-Wójcicka
Leki na alergie sezonowe w ciąży mają kategorię B wg FDA, czyli uważane są jako bezpieczne w tym okresie. Wiele z tych leków jest dostępnych bez recepty. Ale uwaga! Nie można ich stosować na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem!
24 kwietnia 2020
Nicole Sochacki-Wójcicka
Skóra w ciąży potrafi być szorsta i sucha. Narażona jest również na rozstępy i przebarwienia. Jakie kosmetyki i zabiegi można stosować w ciąży?
1 marca 2020
Redakcja
Już w I trymestrze ciąży możesz odczuwać trudności z mówieniem i łapaniem powietrza, a także szybciej się męczyć? To normalne. Jakie natomiast problemy z oddychaniem powinny Cię zaniepokoić?
27 listopada 2019
Alicja Jaczewska
Nebulizator to produkt pierwszej potrzeby – mamy przedszkolaków coś o tym wiedzą. Nebulizacja działa wspomagająco zarówno w przeziębieniach i infekcjach dróg oddechowych jak i w leczeniu chorób przewlekłych układu oddechowego. Jak wybrać nebulizator dopasowany do swoich (dziecka) potrzeb?
27 września 2019
Nicole Sochacki-Wójcicka
Nie wstydź się pokazać, że jesteś w ciąży nawet, gdy jeszcze jej nie widać. Korzystaj zawsze jeśli ktoś przepuszcza Cię w kolejce lub jeśli zwalnia miejsce siedzące. To bardzo ważne dla zdrowia Twojego i Twojego dziecka.
9 sierpnia 2019
Nicole Sochacki-Wójcicka
Układ krążenia płodu jest zbudowane inaczej niż Twoje serce, osoby która oddycha. Jeżeli masz wadę wrodzoną serca w rodzinie lub masz inne czynniki ryzyka wystąpienia wad serca u płodu, np. cukrzycę przedciążową, to koniecznie udaj się na konsultacje do specjalisty od echa serca płodu.
5 sierpnia 2019
Nicole Sochacki-Wójcicka
Badania w ciąży to jedna wielka, niemal niekończąca się lista – dla wielu kobiet szalenie stresująca. Odczarowujemy wszystkie mity z nimi związane i podpowiadamy jak przygotować się do każdego z nich.
29 lipca 2019
Nicole Sochacki-Wójcicka
Czy wolno pracować na zwolnieniu lekarskim? Czy można wyjechać na urlop? W jakich sytuacjach ZUS może cofnąć zasiłek chorobowy?
4 maja 2019
Karolina Zych-Rozpędowska
Podczas ciąży rośnie zużycie jodu, a także produkowanych jest więcej hormonów tarczycy (sam gruczoł też się powiększa – tarczyca w trakcie ciąży może się powiększyć aż o 40%)! Oznaczenie TSH powinno być wykonane w 4-8 tygodniu ciąży, czyli w trakcie pierwszej wizyty położniczej.
6 marca 2019
Nicole Sochacki-Wójcicka
W dzisiejszych czasach ciąża po 35. roku życia jest już zupełną normą. Warto jednak pamiętać, że wraz z wiekiem kobiety wzrasta ryzyko powikłań, a płodność maleje. Jaki jest więc idealny czas na urodzenie dziecka?
1 marca 2019
Alicja Jaczewska
Kolejny artykuł z cyklu „Wyprawka dla dziecka”. O tym, bez czego nie wyobrażała sobie funkcjonowania, co warto ale nie trzeba mieć i co zdecydowanie można sobie odpuścić pisze dla Was Alicja Jaczewska, lekarz pediatra.
14 lutego 2019
Karolina Zych-Rozpędowska
Przed Wami trzecia część naszego cyklu o wyprawce dla dziecka. Co jeszcze warto dopisać do listy?
7 lutego 2019
Nicole Sochacki-Wójcicka
Grypa w ciąży może być naprawdę niebezpieczna – zaobserwowano znaczny wzrost poronień, porodów martwych i przedwczesnych u matek, które w czasie ciąży zachorowały na grypę. Najlepszą profilaktyką są szczepienia ochronne – w przypadku grypy tuż przed sezonem infekcyjnym.
4 lutego 2019
Nicole Sochacki-Wójcicka
Pierwszy artykuł z cyklu „Wyprawka dla noworodka”. Zaczynamy od niezbędnika Nicoli – co warto kupić i z czego (prawdopodobnie) będziesz korzystała niemal codziennie. Na wyprawkowej liście znalazło się również kilka gadżetów, których zakup możesz sobie darować i których nie polecamy.
31 stycznia 2019
Karolina Zych-Rozpędowska
Nadciśnienie tętnicze w ciąży stanowi jedną z głównych przyczyn śmiertelności matek i nienarodzonych dzieci. To łagodne i średnie (łagodne i średnie) nie daje żadnych objawów. Gdy zaczyna gwałtownie rosnąć, mogą pojawić się silne bóle głowy i brzucha, zaburzenia widzenia i nudności.
20 listopada 2018
Karolina Zych-Rozpędowska
Jeżeli przyśpieszone bicie serca niepokoi przyszłą mamę, jest „nierówne”, bardzo szybkie, towarzyszą mu zawroty głowy, duszność, mroczki przed oczami, to takie dolegliwości zawsze powinna skonsultować z lekarzem.
17 sierpnia 2018
Alicja Jaczewska
Noworodek tylko je i śpi, a Ty w tym czasie masz całe mnóstwo czasu dla siebie. Karmienie piersią to też łatwizna – chcesz i karmisz albo nie chcesz i nie karmisz. Z jakimi jeszcze mitami o macierzyństwie się spotkałyście?
8 sierpnia 2018
Nicole Sochacki-Wójcicka
Czy w ciąży można poddać się zabiegowi laserowego usuwania owłosienia? Czy istnieje bezpieczny krem do depilacji? A może przez ten szczególny okres 9 miesięcy powinno się używać wyłącznie golarki? Odpowiadamy na wszystkie pytania!
31 lipca 2018
Nicole Sochacki-Wójcicka
Ryzyko wewnątrzmacicznego obumarcia płodu po 28. tygodniu ciąży wzrasta u pacjentek, które zasypiają w pozycji na plecach, natomiast zasypianie na prawym i na lewym boku jest tak samo bezpieczne.
13 lipca 2018
Nicole Sochacki-Wójcicka
Najważniejszym pomiarem w USG III trymestru jest pomiar przewidywanej masy płodu. Najbardziej niebezpieczną diagnozą jest hipotrofia płodu.
6 lipca 2018
Nicole Sochacki-Wójcicka
Jesteś w ciąży i marzysz o odświeżeniu koloru włosów, ale nie wiesz czy to bezpieczne? Przeczytaj nasz artykuł, w którym znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.
14 czerwca 2018
Nicole Sochacki-Wójcicka
W nowych polskich rekomendacjach bardzo dużo się zmieniło w zakresie suplementacji kwasu foliowego przez kobiety w ciąży. Sprawdź, jaką dawkę powinnaś przyjmować.
19 maja 2018
Nicole Sochacki-Wójcicka
Amniopunkcję powinna rozważyć każda kobieta, u której badanie przesiewowe USG oraz test biochemiczny (papp-a) wykaże ryzyko większe niż 1:300 lub gdy są widoczne nieprawidłowości w obrazie USG u płodu. Jakie jest ryzyko poronienia ryzyko w przypadku potencjalnie zupełnie zdrowej ciąży?
29 kwietnia 2018
Nicole Sochacki-Wójcicka
Istnieje przekonanie, że kot jest głównym winowajcą, jeśli chodzi o możliwość zakażenia się toksoplazmozą. A tak naprawdę jest cały szereg bardziej niebezpiecznych wrogów…
16 kwietnia 2018
Nicole Sochacki-Wójcicka
Są kobiety, które boją się porodu naturalnego i marzą, by urodzić przez cesarskie cięcie. Są takie, dla których cesarskie cięcie to nie poród. Prawda jest taka, że po jednym i drugim mogą wystąpić powikłania. Jakie wady i zalety mają poród naturalny i przez CC?
11 marca 2018
Nicole Sochacki-Wójcicka
Niestety otyłość jest czynnikiem ryzyka prawie wszystkich powikłań ciążowych. Dotyczy to m.in. poronienia, porodu przedwczesnego, cukrzycy ciążowej czy wad wrodzonych. Kobieta z otyłością (powyżej BMI 30) nie powinna przytyć w ciąży. Zaleca się nawet obniżenie masy ciała.
21 lutego 2018
Nicole Sochacki-Wójcicka
Ciąża ektopowa to ciąża, z której nie będzie dziecka. Dlaczego? Ponieważ komórka jajowa, zagnieździła się nie tam, gdzie trzeba. I niestety, nie da się jej „przemieścić” do macicy.
7 stycznia 2018
Nicole Sochacki-Wójcicka
Czy wszystkie wigilijne dania może jeść kobieta w ciąży i karmiąca piersią?
23 grudnia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Zdecydowałam się na ten tekst, ponieważ wiem, jak wiele kobiet czuje się zagubionych i nie wiedzą co mogą, a czego nie mogą w ciąży – od momentu kiedy zobaczą te (wyczekane lub niespodziewane) dwie kreski.
18 grudnia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Czy przed porodem należy ogolić okolice intymne? Czy jeśli masz planowany poród siłami natury to przed przyjazdem do szpitala powinnaś wykonać lewatywę?
19 listopada 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska, nie tylko jest zupełnie bezpieczna w ciąży, ale według wielu badań nawet zdrowsza niż ta bazująca na mięsnych produktach. Zaskoczona?
7 listopada 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Podczas USG I trymestru okazało się, że Twoje dziecko ma podwyższoną przezierność karkową? To nie wyrok! Większość z Was urodzi zdrowe dziecko. Trzeba będzie jednak wykonać dodatkowe badania m.in. dokładne USG połówkowe czy echo serca płodu około 20. tygodnia ciąży.
3 listopada 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Problem rozstępów w ciąży dotyczy ponad połowy kobiet. Co więcej, okazuje się, że niewiele jesteśmy w stanie zrobić, aby ich uniknąć? Czy kremy nam w tym pomogą?
1 listopada 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Istnieje takie powiedzenie: „w medycynie jak w kinie, wszystko się zdarzyć może”. Fakty medyczne, które przez długi czas wydają nam się absolutnie oczywiste – potrafią się nagle zmienić i to o tzw. 180 stopni. Opowiem Wam o takim wydarzeniu z ostatnich lat.
29 października 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
W tym artykule pod lupę bierzemy kilka gadżetów dedykowanych kobietom w ciąży i odpowiadamy na pytanie – czy na pewno są one niezbędne w domowych warunkach?
17 października 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Około 1:1000 kobiet w ciąży zachoruje na nowotwór. Nie musi on jednak oznaczać konieczności zakończenia ciąży – większość kobiet, które mają nowotwór rozpoznany w ciąży rodzi zdrowe dzieci.
8 października 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Przyznam się Wam do czegoś, do czego pewnie przyznawać się jako lekarz specjalizujący się w ginekologii i położnictwie – nigdy nie powinnam. Po zajęciach na sali porodowej na studiach – powiedziałam, że jak kiedyś będę w ciąży, to urodzę tylko i wyłącznie cesarskim cięciem.
28 września 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Najczęściej odpłynięcie płynu owodniowego następuje „samoistnie”. Za przyczynę odejścia wód płodowych przedwcześnie, czyli przed skończonym 34. tygodniem ciąży, w większości przypadków uważa się przedostanie się bakterii do wnętrza jamy macicy.
17 września 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Badania prenatalne w Polsce kojarzą się z przerwaniem ciąży. No, bo po co je wykonywać, jak nie po to, aby w razie czego ciążę „usunąć”? NIc bardziej mylnego. Tak naprawdę, badania prenatalne nieinwazyjne powinna wykonać każda ciężarna.
10 września 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
„W 13. tygodniu przyjechałam na izbę przyjęć mojego szpitala – roniąc. Nikt, w tym ja, nie wierzył, że utrzymam ciążę do rana. Nie mogłam uwierzyć, że ponownie mnie to spotyka, przecież kilka miesięcy temu też poroniłam”.
28 sierpnia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Kalendarz dni płodnych wyrzuć do kosza – największe szanse na zajście w ciążę ma para, która współżyje – co 2, góra 3 dni – przez cały cykl, a nie kurczowo trzyma się wyliczonej owulacji.
7 sierpnia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Planujesz ciążę? Poza regularnym przyjmowaniem kwasu foliowego, jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać. W naszym artykule znajdziesz podpowiedzi, co jeszcze dobrze jest suplementować i jakie badania wykonać, aby zwiększyć szansę na urodzenie zdrowego dziecka.
4 sierpnia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Czy do porodu możesz mieć wykonany kolorowy manicure klasycznymi lakierami? Co z hybrydą? Czy jest zakazana?
7 lipca 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Poród, który rozpocznie się naturalnie jest porodem „lepszym” niż poród indukowany lekami. Ale istnieje też kilka alternatywnych sposobów na przyśpieszenie porodu, które mogą zadziałać i możesz przetestować je na sobie.
30 czerwca 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Mdłości i nadmierne pocenie się to jedne z najczęstszych ciążowych dolegliwości. Jak sobie radzić z nimi domowymi sposobami?
24 czerwca 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Czy żylaki odbytu i żylaki sromu są przeciwwskazaniem do porodu naturalnego?
24 maja 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Tym razem poruszamy krępujące tematy zaparć, wzdęć i gazów w ciąży, problemu nietrzymania moczu oraz dziwnych zachcianek jedzeniowych.
17 maja 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Co nosić w ciąży, aby czuć się wygodnie i modnie? Czy w ciąży można nosić szpilki? Przeczytaj nasz krótki poradnik.
14 maja 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Co zrobić, jeżeli podczas USG III trymestru nasze dziecko leży ułożone miednicowo? Po pierwsze – nie stawajcie na głowie (w cudzysłowie i przenośni) – to naprawdę nie pomoże.
28 kwietnia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Jesteś w ciąży, a Twoje starsze dziecko wykazuje coraz częstszą ochotę na przytulanie i noszenie na rękach? Przeczytaj, czy dźwiganie w ciąży jest bezpieczne.
25 kwietnia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Zmiany u rozwijającego się dziecka są niezwykle dynamiczne – jednego dnia są, innego już może ich nie być. Oto kilka najczęstszych, „łagodnych” zmian w USG – które mogą, ale nie muszą – świadczyć o chorobie i upośledzeniu u dziecka.
13 kwietnia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Jesteś w ciąży. Są wakacje – chcesz popływać, ale nie wiesz czy to bezpieczne? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania – czy basen sprzyja infekcjom i czy woda w basenie w jakikolwiek sposób szkodzi dziecku.
29 marca 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Wskazaniem do cięcia cesarskiego nie jest: prośba pacjentki, konflik serologiczny, niedoczynność tarczycy czy otyłość. Planowym wskazaniem jest natomiast nieprawidłowe ułożenie płodu, wady anatomiczne miednicy i łożysko przodujące.
28 marca 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
To, czy łożysko jest przodujące, lekarz może stwierdzić dopiero po 20. tygodniu ciąży. Przy łożysku przodującym nie powinno się uprawiać sportu, wysiłku fizycznego i nie powinno się współżyć.
23 marca 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Kiedy zgłosić się na badanie USG połówkowe? Jakie choroby/wady płodu można wykryć dzięki temu badaniu? Czy USG połówkowe jest w stanie zapewnić, że dziecko urodzi się zdrowe?
21 marca 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Czynniki zewnętrzne nie powinny zagrozić zarodkowi w pierwszych 14. dniach rozwoju. A jeżeli zaszkodzą to zaszkodzą tak, że zarodek nie przetrwa. Kobieta normalnie dostanie miesiączkę i nawet nie będzie podejrzewała, że mogła być w ciąży.
14 marca 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Jednym z najbardziej znanych zabobonów o ciąży jest to, że kobiety noszące chłopców ładnieją, a kobiety noszące dziewczynki brzydną. Znacie jeszcze jakieś?
13 marca 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Leżenie w ciąży nie pomaga, leżenie szkodzi i prowadzi do wielu powikłań zarówno po stronie mamy jak i noworodka.
8 marca 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Test ciążowy z moczu to jeden z największych przełomów ginekologii ostatnich 100 lat. Jeżeli pokazuje dwie kreski oznacza to, że jesteś w ciąży. Ale jeżeli test wyjdzie ujemny, sprawa nie jest tak oczywista.
1 marca 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Potocznie mówi się, że ciąża trwa 9 miesięcy. To spore uproszczenie, które (szczególnie lekarzom), niewiele mówi. Dokładnie, donoszona ciąża trwa 280 dni, czyli 40. tygodni. Jak prawidłowo liczyć wiek ciąży?
22 lutego 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
O ile plamienie nie jest przyczyną do pilnej wizyty na izbie przyjęć, to krwawienie we wczesnej ciąży jest takim wskazaniem. Lekarz musi przede wszystkim wykluczyć ciążę pozamaciczną, która jest zagrożeniem dla zdrowia a nawet życia matki.
17 lutego 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Każda kobieta jest inna i każdy płód jest inny. Czy duży brzuch może więc oznaczać duże dziecko, a mały brzuch, że urodzisz małe dziecko?
12 lutego 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
USG wczesnej ciąży wykonane przezpochwowo warto zrobić chociażby po to, aby dokładnie określić jej wiek. Jest całkowicie bezpieczne i nie stanowi żadnego zagrożenia dla ciąży. W którym tygodniu najlepiej jest wybrać się na to badanie?
9 lutego 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Badanie w kierunku GBS powinno być wykonane u każdej kobiety w ciąży, pomiędzy 35-37. tygodniem. Nie jest bolesne i kosztuje ok. 50-100 zł.
8 lutego 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Według teorii Dr Shettles’a płeć dziecka da się zaplanować. Współżycie w dni poprzedzające owulację ma zwiększyć szanse na dziewczynkę, a współżycie w dniu owulacji ma zwiększyć szanse na chłopca. Wierzycie w to?
6 lutego 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Popijanie płynu owodniowego przez dziecko jest konieczne do rozwoju płuc, układu pokarmowego oraz układu moczowego. Co więcej, zapobiega nadmiernemu zbieraniu się płynu owodniowego w ciężarnej macicy. Co jeszcze powinnaś wiedzieć?
4 lutego 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Zauważyłaś, że bywasz rozdrażniona, bolą Cię piersi a wizyty w łazience są zdecydowanie częstsze niż do tej pory? Przeczytaj o najpopularniejszych pierwszych objawach ciąży.
2 lutego 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Cholestaza ciążowa zazwyczaj objawia się żółtaczką i świądem. Jej powikłania mogą być bardzo poważne. Na szczęście, tylko jedna na około 150-200 kobiet będzie miała rozpoznaną cholestazę ciężarnych.
31 stycznia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Jeżeli wasza mama, babcia czy ciocia miała bliźnięta dwujajowe, to macie większe szanse na urodzenie bliźniaków. Ciążą bliźniacza to jednak ogromne wyzwanie – nie tylko ze względu na ryzyko powikłań.
30 stycznia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Według autora tej teorii – sprawdza się w ponad 97%. Na czym polega? W badaniu USG lekarz ma ocenić, czy łożysko jest po prawej czy po lewej stronie od pęcherzyka ciążowego w macicy. I to już w 6. tygodniu ciąży!
29 stycznia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Istnieje cały szereg leków bezpiecznych w ciąży, które pomogą w walce z przeziębieniem. Jeśli to zwykła wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych to na początku sięgnij po paracetamol.
25 stycznia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Znieczulenie, cewnikowanie i samo cięcie – po dokładnym odkażeniu dolnej połowy brzucha oraz spojenia łonowego, lekarz wykonuje poprzeczne nacięcie długości około 15 cm. Następnie robi nacięcie w dolnym odcinku macicy. I teraz najtrudniejszy moment – wyciągnięcie dziecięcej główki.
18 stycznia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Aby stwierdzić hipotrofię płodu, należy przede wszystkim prawidłowo obliczyć wiek ciążowy. Najdokładniejszym pomiarem wieku ciąży jest CRL, czyli długość ciemieniowo-siedzeniowa (od pupy do czubka głowy), w I trymestrze!
16 stycznia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
„Najpierw powinna urodzić się największa cześć nowego osobnika – głowa. Czyli część, która jest twarda i nie może być przeciśnięta przez kanał rodny jak miękkie narządy. Musi idealnie się wpasować – niczym klucz do dziurki od klucza”.
11 stycznia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
„Spojrzała się na mnie zniedowierzaniem, zlustrowała najpierw moje buty potem dresy a na koniec bluzę, na której właśnie zauważyłam wielką plamę na środku mojego ciążowego brzucha. Dodatkowo byłam bez makijażu i w kucyku – wyglądałam pewnie na 18-latkę po wpadce.”
9 stycznia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
U ponad 90% kobiet nie ma żadnych przeciwskazań do współżycia podczas ciąży. Istnieją przypadki kiedy rzeczywiście stosunków płciowych trzeba unikać, ale o tym na końcu.
6 stycznia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Poród może rozpocząć sie odejściem wód płodowych, ale to rzadkość. Sceny jak w komedii romantycznej dotyczą tylko 10% kobiet. Poród zdecydowanie częściej rozpoczyna się skurczami. Jak odróżnić te porodowe od tych „przepowiadających” i kiedy jechać do szpitala?
5 stycznia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Groźna może być tak zwana pierwotna infekcja – czyli „pierwsza opryszczka w życiu”. Co więcej, martwić powinna Cię jedynie opryszczka genitalna a nie wargowa. O wiele większym zagrożeniem jest opryszczka rodzica, gdy dziecko już pojawi się na świecie.
22 grudnia 2016
Nicole Sochacki-Wójcicka
Manicure hybrydowy ma całe rzesze fanek. I nic dziwnego, pięknie wygląda i jest niesamowicie trwały. Czy można go bezpiecznie nosić również w ciąży i być pewną, że nie wypływa on negatywnie na płód?
21 grudnia 2016
Martyna Szopa-Krupińska
W Polsce profilaktyka konfliktu serologicznego jest zalecana i refundowana. Każda ciężarna z grupą krwi Rh ujemną, po uprzednim sprawdzeniu przeciwciał powinna otrzymać immunoglobulinę między 28. a 30. tygodniem ciąży.
18 grudnia 2016
Nicole Sochacki-Wójcicka
Nadciśnienie tętnicze w ciąży mogą wiązać się z hipotrofią płodu oraz ryzykiem wcześniactwa, jeżeli ciążę trzeba by było szybciej rozwiązać by ratować matkę.
5 grudnia 2016
Nicole Sochacki-Wójcicka
USG razem z testem PAPP-A powinno być wykonane między 11. a 14. tygodniem ciąży. Badania prenatalne w I trymestrze możesz poszerzyć o testy NIPT. Dlaczego warto je wykonać?
4 grudnia 2016
Nicole Sochacki-Wójcicka
Co wolno a czego nie w SPA w czasie ciąży i okresie karmienia piersią? Czy można korzystać z basenu, sauny i masaży? Co z zabiegami upiększającymi i nawilżającymi?
18 listopada 2016
Nicole Sochacki-Wójcicka
Zwykłe USG to takie, podczas którego nie ocenia się anatomii płodu tylko sprawdza czy ciąża jest żywa i może je wykonać każdy ginekolog. Natomiast USG szczegółowe może wykonać tylko lekarz ze specjalnym certyfikatem.
18 listopada 2016
Nicole Sochacki-Wójcicka
Firmy farmaceutyczne alarmują, że lepszym rozwiązaniem dla kobiet są zmetylowane formy kwasu foliowego, towarzystwa naukowe wciąż zalecają przyjmowanie kwasu foliowego.
15 listopada 2016
Nicole Sochacki-Wójcicka
Pakowanie torby do porodu to, dla większości przyszłych mam, ogromne wyzwanie. Przed Wami lista niezbędnych (i tych nieobowiązkowych, ale często bardzo przydatnych) rzeczy, które warto mieć ze sobą w szpitalu – dla mamy i dla maleństwa.
3 listopada 2016
Nicole Sochacki-Wójcicka
„Pani Doktor, a czemu ja nie mam tak ładnych zdjęć z USG jak moja koleżanka, która była u Pani miesiąc temu? Przecież to ten sam sprzęt.” Przeczytaj o czynnikach, które wpływają na jakość obrazu USG. Niektóre Cię zaskoczą!
3 listopada 2016
Nicole Sochacki-Wójcicka
Chłopiec czy dziewczynka? To chyba pierwsze pytanie jakie zadaje sobie przyszła mama. Istnieje tylko jeden sposób, aby poznać płeć dziecka przed urodzeniem.
3 listopada 2016
Nicole Sochacki-Wójcicka
Poród to temat, który na naszym portalu pojawia się najczęściej. Tym razem piszemy o 5 mało znanych powodach, dlaczego poród siłami natury jest lepszy dla dziecka. Wiedziałaś o nich?
30 września 2016
Redakcja
28 listopada 2022
Redakcja
21 listopada 2022
Redakcja
15 listopada 2022
Martyna Szopa-Krupińska
3 listopada 2022
Martyna Szopa-Krupińska
24 października 2022
Nicole Sochacki-Wójcicka
27 września 2022
Martyna Szopa-Krupińska
16 września 2022
Redakcja
10 marca 2022
Martyna Szopa-Krupińska
17 lutego 2022
Ewa Drozdowicz-Jastrzębska
16 lutego 2022
Nicole Sochacki-Wójcicka
12 lutego 2022
Nicole Sochacki-Wójcicka
9 lutego 2022
Nicole Sochacki-Wójcicka
8 lutego 2022
Nicole Sochacki-Wójcicka
28 stycznia 2022
Nicole Sochacki-Wójcicka
13 stycznia 2022
Nicole Sochacki-Wójcicka
12 stycznia 2022
Martyna Szopa-Krupińska
10 stycznia 2022
Nicole Sochacki-Wójcicka
14 marca 2021
Redakcja
11 stycznia 2021
Redakcja
18 grudnia 2020
Nicole Sochacki-Wójcicka
17 września 2020
Nicole Sochacki-Wójcicka
27 kwietnia 2020
Nicole Sochacki-Wójcicka
24 kwietnia 2020
Nicole Sochacki-Wójcicka
1 marca 2020
Redakcja
27 listopada 2019
Alicja Jaczewska
27 września 2019
Nicole Sochacki-Wójcicka
9 sierpnia 2019
Nicole Sochacki-Wójcicka
5 sierpnia 2019
Nicole Sochacki-Wójcicka
29 lipca 2019
Nicole Sochacki-Wójcicka
4 maja 2019
Karolina Zych-Rozpędowska
6 marca 2019
Nicole Sochacki-Wójcicka
1 marca 2019
Alicja Jaczewska
14 lutego 2019
Karolina Zych-Rozpędowska
7 lutego 2019
Nicole Sochacki-Wójcicka
4 lutego 2019
Nicole Sochacki-Wójcicka
31 stycznia 2019
Karolina Zych-Rozpędowska
20 listopada 2018
Karolina Zych-Rozpędowska
17 sierpnia 2018
Alicja Jaczewska
8 sierpnia 2018
Nicole Sochacki-Wójcicka
31 lipca 2018
Nicole Sochacki-Wójcicka
13 lipca 2018
Nicole Sochacki-Wójcicka
6 lipca 2018
Nicole Sochacki-Wójcicka
14 czerwca 2018
Nicole Sochacki-Wójcicka
19 maja 2018
Nicole Sochacki-Wójcicka
29 kwietnia 2018
Nicole Sochacki-Wójcicka
16 kwietnia 2018
Nicole Sochacki-Wójcicka
11 marca 2018
Nicole Sochacki-Wójcicka
21 lutego 2018
Nicole Sochacki-Wójcicka
7 stycznia 2018
Nicole Sochacki-Wójcicka
23 grudnia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
18 grudnia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
19 listopada 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
7 listopada 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
3 listopada 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
1 listopada 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
29 października 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
17 października 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
8 października 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
28 września 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
17 września 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
10 września 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
28 sierpnia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
7 sierpnia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
4 sierpnia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
7 lipca 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
30 czerwca 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
24 czerwca 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
24 maja 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
17 maja 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
14 maja 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
28 kwietnia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
25 kwietnia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
13 kwietnia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
29 marca 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
28 marca 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
23 marca 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
21 marca 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
14 marca 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
13 marca 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
8 marca 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
1 marca 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
22 lutego 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
17 lutego 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
12 lutego 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
9 lutego 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
8 lutego 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
6 lutego 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
4 lutego 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
2 lutego 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
31 stycznia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
30 stycznia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
29 stycznia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
25 stycznia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
18 stycznia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
16 stycznia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
11 stycznia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
9 stycznia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
6 stycznia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
5 stycznia 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
22 grudnia 2016
Nicole Sochacki-Wójcicka
21 grudnia 2016
Martyna Szopa-Krupińska
18 grudnia 2016
Nicole Sochacki-Wójcicka
5 grudnia 2016
Nicole Sochacki-Wójcicka
4 grudnia 2016
Nicole Sochacki-Wójcicka
18 listopada 2016
Nicole Sochacki-Wójcicka
18 listopada 2016
Nicole Sochacki-Wójcicka
15 listopada 2016
Nicole Sochacki-Wójcicka
3 listopada 2016
Nicole Sochacki-Wójcicka
3 listopada 2016
Nicole Sochacki-Wójcicka
3 listopada 2016
Nicole Sochacki-Wójcicka
30 września 2016
8 kwietnia 2019
11 marca 2022
30 czerwca 2022
22 czerwca 2022